România a fost victorioasă în ultimul meci jucat, învingând cu scorul de 2-1 formația din Israel. Meciul s-a jucat pe data de 24 martie 2018 și i-a avut drept marcatori pe Tomer Hemed (Israel) în minutul 60, pe Nicușor Stanciu (România) în minutul 64 și pe George Țucudean în minutul 82.

România urmează să joace al doilea amical pe data de 27 martie 2018 contra Suediei. Meciul se joacă marți, de la ora 21:30, pe noul stadion construit în Craiova (fostul Ion Oblemenco).

Cele două selecționate s-au întâlnit pe teren ultima oara în anul 1994, la Campionatul Mondial, atunci când Suedia a eliminat România în urma loviturilor de departajare.

Cele două loturi pentru acest meci sunt:

România: Ciprian Tătărușanu, Florin Niță, Romario Benzar, Cristian Săpunaru, Dragoș Grigore, Nicușor Bancu, Anton, Răzvan Marin, Nicușor Stanciu, Constantin Budescu, Gheorghe Grozav, Claudiu Keșeru, Ciprian Deac, Mihai Pintili.

Suedia: Karl, Sebastian Larsson, Pontus Jansson, Filip Helander, Niklas Hult, Jimmy Durmaz, Alexander Fransson, Ken Sema, John Guidetti, Isaac Tellin, Martin Olsson, Oscar Hilijemark.

Partida va fi oficiată de o brigadă din Israel, avându-l la centru pe Roi Reinserber. Acesta este asistat de Danny Krasikow și Matityau Yakobov. Arbitrul de rezervă este Sebastian Colțescu.

"Ne așteaptă un meci foarte greu, cu o echipă bine organizată, care a eliminat Italia de la Mondial. Azi voi lucra tactic cu jucătorii și le voi spune ce îmi doresc.

Top Videos of the Day

Întodeauna voi încerca să aliniez cel mai bun 11 care există, indiferent de nume și vârstă. Mă îngrijorează starea gazonului, dar este un exercițiu bun pentru a ne adapta la diferite condiții de joc și antrenamente. Vor fi schimbări în echipa de start, avem nevoie de jucători care să o pună pe Suedia în dificultate pe un astfel de gazon." a declarat antrenorul României, Cosmin Contra.

De celaltă parte, selecționerul Suediei a declarat: "Echipa României e o echipă relativ nouă, nu știu multe detalii despre jucători. Știu că e o formație atletică, cu un joc solid. Va fi foarte interesant pentru noi. Au fost goluri foarte frumoase cu Israel, am scos câteva faze din acest joc. Le vom pune aceste faze jucătorilor noștrii la ședința tehnică." conform Libertatea.ro

Pentru acest meci s-au vândut deja 25.000 de bilete. Tricolorii revin după 14 ani la Craiova și speră la o victorie care să mulțumească publicul mare venit să îi vadă.