Aseara a avut loc in Barcelona meciul tur al semifinalei Champions League, dintre FC Barcelona si Bayern Munchen. Meciul se anunta a fi extrem de interesant, din mai multe puncte de vedere. Antrenorii celor doua echipe, provin din aceeasi scoala. In plus, au fost colegi la Barcelona intre 1996-2001. Ambii au fost capitani ai Barcelonei. Carierele de antrenori si le-au inceput la Barcelona B, primul Guardiola, care a atrenat-o pe Barca B un sezon 2007-2008 si Luis Enrique, care l-a inlocuit pe Pep, a antrenat intre 2008-2011.

Pe langa aceste lucruri, Barcelona avea o "rana", provocata de Bayern, dupa eliminarea in semifinalele Champions League de acum doi ani, cand Barca era antrenata de regretatul Tito Vilanova si secundul (chiar inlocuitorul) acestuia, Jordi Roura.

Barcelona a suferit atunci doua infrangeri umilitoare 0-3 si 0-4, in fata unei echipe a lui Bayern, antrenata atunci de Jupp Heynckes. Lionel Messi a fost aproape inexistent in cele doua meciuri de trista amintire pentru Barcelona. Deci, avea si el o revansa personala.

Imediat dupa tragerea la sorti, cand s-a aflat ca Barcelona si Bayern se vor intalni in semifinale, Pep Guardiola, cel mai titrat antrenor din istoria clubului catalan, a devenit foarte agitat. A dat o declaratie, ca trebuie sa-l anihileze pe Messi. Din pacate pentru Bayern, Messi nu a putut fi anihilat. In prima repriza, cele doua echipe au jucat bine, posesia fiind destul de echilibrata, 51% pt Barcelona si 49% pt Bayern. Suarez a ratat o ocazie importanta in minutul 11', apoi Neymar in minutul 14' si Messi in minutul 21'.

Top Videos of the Day

La pauza, scorul a fost 0-0.

In repriza a doua, Barcelona a jucat mai bine, facand presing avansat si anihiland toate atacurile lui Bayern. Meciul a fost destul de echilibrat, pana in minutul 76'. Dupa o recuperare a lui Rakitic in banda dreapta, urmata de o pasa la Dani Alves, acesta pasandu-i decisiv lui Messi, care cu un sut in coltul scurt, a marcat primul gol. In minutul 81' , Rakitic i-a trimis o pasa in adancime lui Messi, care l-a driblat cu usurinta pe Boateng si apoi l-a "executat" cu o "scarita" pe Neuer.

Publicul era multumit de rezultat, meciul parea ca se indreapta spre un 2-0 pentru Barcelona, dar Luis Enrique urla cu vocea-i ragusita spre jucatori sa faca acelasi presing avansat, desi era minutul 90'. In minutul 90'+4' pe un contraatac, Messi i-a pasat decisiv lui Neymar, care ajuns singur cu Neuer, a marcat golul cu numarul trei. In acel moment jucatorii aflati pe banca Barcelonei au explodat de bucurie. Astfel, meciul s-a terminat in strigatele spectatorilor de pe Nou Camp: "Messi, Messi!", Barcelona si-a luat revansa in fata lui Bayern, castigand cu 3-0. Messi a declarat la sfarsitul meciului, "e frumos sa fii elogiat, dar inca nu am realizat nimic".