Se pare că ASA Târgu Mureș a depășit așteptările chiar și celor mai optimiști suporteri. Pe fețele tuturor se citește uimirea că o echipă care își propunea să evite retrogradarea la începerea campionatului, acum se luptă pentru titlu. Acest lucru a deranjat pe foarte mulți, mai ales pe cei apropiați campioanei en-titre, FCSB, care a început atacurile prin toate mijloacele mass-media. E urât atunci când nu mai ai fair-play, când recurgi la asemenea trucuri care nu își au rostul într-o competiție, fie ea și Liga 1, la finalul căreia tot se câștigă ceva bani. Între noi fie vorba, până la urmă banii fac totul.

Ultima partidă disputată în compania celor din Craiova, a adus la stadion peste 8000 de suporteri care au făcut o atmosferă fantastică. Cred cu tărie că orice jucător din România și-ar fi dorit să evolueze pe un asemenea stadion. Să sperăm că și în următoarea etapă vor fi la fel de mulți spectatori care să ajute echipa pentru obținerea unei victorii.

Chiar dacă ASA nu va termina campionatul pe prima treaptă, ei vor fi campionii noștri, ei sunt cei care în ultima perioadă ne-au adus de la agonie la extaz, au reînviat în orașul nostru dorința de a ne afirma prin mijloacele de care dispunem. Ei sunt ambasadorii noștri, cei alături de care am cunoscut ceea ce demult nu s-a mai simțit la Târgu Mureș, dorința de a fi cât mai sus posibil.

Indiferent de ceea ce scrie presa centrală, indiferent de statisticile mai puțin bine intenționate pe care le vehiculează, ASA e o forță. Nu ar fi bine să intrăm în hora declarațiilor, ci ar fi cel mai bine să îi încurajăm, noi suporterii, așa cum am făcut-o și în ultimul meci de pe teren propriu și să ne bucurăm de ceea ce ne-a lipsit demult timp. Fotbalul de calitate la Târgu Mureș.

Haideți să ne susținem echipa favorită, echipa care ne-a uimit etapă de etapă și ne-a adus zâmbetul pe fețe. O astfel de șansă apare poate o dată în viață și merită să fim martori la ea. Chiar dacă în orice luptă există un învingător și un învins, echipa noastră favorită nu va fi o perdantă, va fi o câștigătoare.

Hai ASA! #Liga 1