Victorie strălucitoare în urmă cu puțin timp la Roland Garros, în turneul de Mare Șlem al Franței la #Tenis. Simona Halep, locul 4 WTA, a năucit-o practic pe Carla Suarez Navarro, locul 23 WTA, în doar două seturi, scor final 6-1, 6-1. Iberica a fost descumpănită de soluțiile aproape imposibile găsite de jucătoarea româncă, Halep găsind unghiuri imposibile și având un retur formidabil cu ambele brațe.

Carla Suarez Navarro o învinsese mereu pe Simona pe zgură, aceasta fiind prima victorie pe această suprafață pentru numărul 4 mondial și cap de serie numărul 3 la acest turneu datorită eliminării premature a numărului 1, Angelique Kerber.

Românca nu a ținut cont de manifestările publicului francez, pe uneori ostil, în favoarea spaniolei, ba chiar a făcut semn cu 3 degete arătând prin asta că a greșit trei mingii. Evident, a glumit dar prin echilibrul său psihic s-a menținut într-o partidă pe care a dominat-o copios de la început până la sfârșit. Este una dintre cele mai usturătoare înfrângeri suferită de spaniolă pe zgură, unde este considerată o specialistă.

Practic, românca a umilit-o pe Carla, în doar o singură oră. Debutul meciului a fost fantastic, Simona reușind break după break și descurajând-o pe adversara sa care a făcut multe greșeli neforțate, returnând deseori în afara suprafeței de joc. Setul doi a început cu o mică serie de break-uri de ambele părți dar jucătoarea din România a câștigat de o manieră impresionantă ultimul ghem, respectiv partida, pe serviciul adversarei, după ce o egalase reușind să revină de la 15 la 40 egal.

"Astăzi am avut un joc de mare calitate. Totul a mers perfect pentru mine", a declarat Halep după încheierea partidei pentru canalul care transmite turneul, Eurosport. A mai adăugat că vrea să se odihnească puțin acum și apoi să se antreneze.

Carla Suarez Navarero a adoptat o tactică pe care constănțeanca i-a ghicit-o, a căutat colțurile la serviciu sau retururi, apoi scurte și apoi lung de linie. Însă a avut în față o #Simona Halep de zile mare, care a jucat în stil de mare campioană.

Simona ajunge în primele 8 la turneul parizian și va juca în sferturi de finală, depășind ascensiunea de anul trecut când s-a oprit în optimi. Majoritatea specialiștilor o consideră favorită la câștigarea trofeului Roland Garros.

Este important să precizăm că Simona Halep a rămas singura jucătoare care a ajuns în faza următoare a turneului fără să piardă vreun set.

Românca o va întâlni în sferturi pe învingătoarea dintre revelația Martic, locul 290 WTA și Svitolina, câștigătoarea turneului de la Roma în fața căreia a pierdut după ce a alunecat și s-a accidentat la gleznă. #Diaspora