Cătălina Ponor, Marian Drăgulescu şi Larisa Iordache sunt numele celor trei medaliaţi duminică în cadrul Campionatelor Europene de Gimnastică Petrom desfăşurate la Cluj. Competiția a fost organizată pentru a doua oară în România cu ocazia aniversării a 60 de ani de la Campionatele Europene feminine găzduite de Bucureşti.

Gimnasta Cătalina Ponor în vârstă de 29 de ani a reuşit să obţină a cincea medalie de aur la bârnă pentru România cu punctajul de 14.566, doborându-și astfel propriul record de patru medalii la acest aparat. Din păcate Cătălina nu a reuşit să se califice şi la finala de la sol. În urma unei rectificări a punctajului obţinut pentru exerciţiul de la sol, Cătălina a coborât pe poziţia a zecea ratând astfel finala.

Tot la bârnă România a obţinut şi medalia de bronz în urma evoluţiei Larisei Iordache. Aceasta a reuşit să obţină punctajul de 13.966 clasându-se pe poziţia a treia, după olandeza Thorsdottir Eythara. Gimnasta şi-a adăugat astfel în palmares cea de-a 12-a medalie la Campionatele Europene.

Marian Drăgulescu s-a luptat pentru podiumul la sărituri obţinând medalia de argint cu un punctaj de 14.733, clasându-se sub rusul Dalaloyan Artur deţinătorul unui punctaj de 14.933. Drăgulescu s-a aflat în cea de-a doua finală a acestor campionate după ce a doborât sâmbătă recordul Nadiei Comăneci la titluri continentale. Acesta a câştigat aurul în finala la sol, declarând pentru stirileprotv.ro că a avut o singură dorinţă, să i se cânte imnul in faţa a 7.000 de români şi ca acesta i s-a împlinit. Gimnastul deţine în palmaresul său 31 de medalii obţinute la Jocurile Olimpice, Campionatele Europene şi Mondiale, fiind la momentul actual cel mai medaliat gimnast român.

La finalul acestei competiţii România a ocupat locul doi la medalii, după Rusia, cu patru medalii dintre care două de aur, una de argint şi una de bronz.

Anul trecut, la Europenele de la Berna, România a obţinut tot patru medalii dintre care două de bronz la sol şi bârnă, prin Cătălina Ponor şi două de argint la sol şi sărituri cucerite de Marian Drăgulescu.

Anul viitor Campionatele Europene se vor desfăşura la Glasgow în Scoţia, Marea Britanie. #gimnastica #Catalina Ponor #Marian Dragulescu