Simona Halep a pierdut azi noapte sfertul de finală disputat împotriva liderului 1 mondial în clasamentul WTA, americanca Serena Williams. Jucătoarea din România a fost un adversar foarte dificil pentru campioană, până la ea Serena nu mai pierduse niciun set la acest turneu. Mai mult, Simona a reușit să câștige câteva break-uri, lucru neobișnuit pentru americancă. Însă Wiliams a profitat cât a putut de puternicul ei serviciu, izbutind nu mai puțin de 19 ași pe durata partidei și un procent de reușită pe propriul serviciu de 69 %, conform statisticilor Bet 365 din timpul partidei..

Simona a pierdut în 3 seturi, cu 2-6, 6-4 și 3-6. Williams a început furtunos meciul, cu 3 ași. Jucătoarea noastră s-a mobilizat foarte mult în setul doi când a și reușit să se desprindă de adversara sa. Serviciul a trădat-o însă pe Halep, care a comis și multe greșeli neforțate. Chiar și Serena a greșit primul serviciu dar tenismena de peste ocean s-a deslănțuit în setul decisiv cu un serviciu năprasnic, parcă din altă galaxie, viteza mingiilor trimise de ea peste fileu depășind 180 kilometri pe oră uneori.

Înaintea partidei, pentru site-ul WTA, fostul mare campion american, John McEnroe, declarase că Simona va avea un cuvânt greu de spus dar nu crede că o va putea învinge pe Serena Wililiams, lucru ce s-a și adeverit. Lidera la zi WTA s-a întrebuințat pentru prima oară peste nivelul ei la acest turneu de Grand Slem și ultimul din 2016, chiar dacă a declarat la finalul partidei că nu a jucat cel mai bun #Tenis al ei și a trebuit să schimbe tactica.

În ultimul set, maturitatea și-a spus cuvântul, la 34 de ani ai săi, Serena reușind să joace bine și între schimburi, nu doar din primul serviciu.

Chiar dacă Simona Halep a pierdut șansa de a juca în semifinala cu Karolina Pliskova, merită apreciată pentru tenisul bun practicat. Poate că în viitorul apropiat va reuși să își îmbunătățească serviciul, chiar dacă fizicul o dezavantajează. Oricum, locul 5 pe care îl ocupă într-un top 10 WTA unde se află de câțiva ani, trebuie să ne ducă la o concluzie: Este cea mai bună jucătoare de tenis din țara noastră din ultimele decenii. Singurul trofeu care-i lipsește este titlul unui turneu de Grand Slem. Să sperăm că va sosi și acea vreme. #Sport #Romani de pretutindeni