Real Madrid este noua supercampioană a Europei, după ce a trecut de Sevilla, scor 3-2. Partida s-a disputat pe Stadionul Lerkendal din Norvegia.

Partida a început cu madrilenii la conducerea jocului, aceştia reuşind să deschidă scorul în minutul 21 prin Marco Asensio, care a marcat cu un șut din afara careului de pedeapsă. În minutul 41 a venit golul egalizator reușit de Franco Vazquez, cele două echipe intrând la cabine la egalitate, scor 1-1.

În repriza secundă, Sevilla a preluat conducerea pe tabela de marcaj prin golul marcat de Evgen Konoplyanka din penalty în minutul 72 al partidei. Din minutul 93 al prelungirilor, Sevilla a jucat cu un om în minus după eliminarea lui Kolodziejczak, cel care a văzut al doilea cartonaș galben.

Madrilenii au fost aproape de un eșec, însă în minutul 93 al partidei, Sergio Ramos a egalat printr-un gol marcat cu capul.

Așadar, partida a avut nevoie de prelungiri, acolo unde echipa antrenată de Zinedine Zidane a fost mai puternică. Golul victoriei a venit cu un minut înainte de finalul prelungirilor, atunci când Carvajal a marcat cu un șut din zona de pedeapsă.

Tehnicianul celor de la Real Madrid a spus imediat după meci că o felicită pe Sevilla, echipă care a reușit un meci frumos, care a jucat bine și care a reușit un meci fantastic.

Sergio Ramos a spus că atunci când visezi să reușesti ceva, trebuie să lupți până în ultimul minut. Acesta a declarat că echipa sa a continuat să muncească după acel penalty (golul din minutul 72 reușit de Konoplyanka) și așa au reușit să revină. Madrilenilor le-au lipsit mai mulți jucători, pe teren au avut mulți tineri, însă aceștia au meritat să câștige a mai adăugat Ramos imediat după terminarea partidei.

Cristiano Ronaldo a fost principalul absent al acestei partide..