#scandal de proporții la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro după ce Franța a fost lăsată fără cea de a 23-a medalie, în urma descalificării de către oficiali a unei sportive din proba de înot 10km în ape libere.

Aurelie Muller, reprezentanta Franței s-a clasat inițial pe poziția secundă, însă, a fost descalificată pentru obstrucționarea unei adversare. ”Sportiva din Franța m-a băgat la fund și din cauza faptului că m-a ținut, nu am putut atinge tabela de finish”, a spus Rachele Bruni, cea care la finalul probei fusese declarată câștigătoare a medaliei de bronz.

Oficialii au luat act de afirmațiile italiencei și au revăzut finalul probei, arbitrii decizând să-i dea dreptate inotătoarei din ”cizmă”.

În urma acestei decizii, franțuzoaicei i-a fost retrasă medalia olimpică, argintul revenindui reprezentantei Italiei, iar pe locul al treilea a urcat, în premieră, reprezentanta țării gazdă, Brazilia câștigând astfel prima medalie din istorie la această probă.

Medalia de aur a fost obținută de reprezentanta Olandei. #JO Rio 2016 #Olimpiadă