Au fost ani în care #gimnastica românească a strălucit pe toate paralelele și meridianele lumii, ani în care tricolorul românesc nu putea lipsi de pe catarg, ani în care ne mândream cu ceea ce avea România mai de preț în sport, gimnastica. A venit momentul să plecăm, din păcate, rușinați capul și poate să conștientizăm că gimnastica nu mai e ce a fost. Și nu, nu sportivii sunt de vină pentru eșecul gimnasticii românești. Motivele trebuie căutate în altă parte, atâta vreme cât la JO Rio 2016 ne-am pus speranțe în doi gimnaști, Cătălina Ponor, de 29 de ani și Marian Drăgulescu, cel care va împlini 36 de ani peste doar câteva luni, în decembrie.

Marian Drăgulescu la un pas de podium

Gimnastul român Marian Drăgulescu a fost la un singur pas de podium în finala de la sărituri, el reușind, cu cele două execuții, să adune același punctaj cu cel de-al treilea clasat, japonezul Kenzo Shirai. Marian a luat 15,266 pentru prima săritură și 15,633 pentru cea de a doua, însă dat fiind faptul că gimnastul nipon a avut execuții mai bune și o notă de plecare mai mare, i-a suflat, la mustață, medalia de bronz lui Drăgulescu.

După încheierea concursului, ”Marocanul” a șocat pe toată lumea anunțând că nu are de gând să se retragă și că dacă va fi sănătos, se gândește să participe și la următoarea Olimpiadă de peste patru ani de la Tokyo. Drăgulescu n-a fost deloc supărat după ratarea medaliei de la sărituri spunând că o răceală l-a împiedicat să se antreneze așa cum ar fi vrut, dar cu toate acestea e foarte mulțumit de ceea ce a realizat, chiar dacă a plecat de acasă cu gândul la o medalie de aur, iar acum la finalul concursului n-a reușit să urce pe podium.

Cătălina Ponor, în lacrimi după ratarea bârnei

Reprezentanta României în concursul feminin de gimnastică, Cătălina Ponor n-a reușit nici ea să urce pe podium la bârnă, singura finală pe aparate în care se calificase. Din păcate pentru Cătălina, exercițiul n-a fost la cote la fel de înalte ca în calificări unde reușise să obțină 14,900. De altfel, dacă exercițiul i-ar fi ieșit la fel ca în calificări, Cătălina Ponor al fi fost acum medaliată cu bronz, dat fiind că doar două finaliste au obținut un punctaj ce a depășit nota gimnastei noastre din calificări.

”Au fost foarte multe mesaje și gânduri negative din partea celor care nu doreau ca eu să fiu aici. M-au afectat foarte tare și poate tocmai pentru că am vrut să le dau peste nas am făcut atâtea greșeli. A fost o presiune foarte mare. Campioană olimpică sunt și nu o dată, sunt de trei ori, așa că nu am avut nimănui nimic de demonstrat și nimic de pierdut. Mă bucur că am ajuns până aici”, a spus Cătălina cu lacrimi în ochi, la finalul concursului în care s-a clasat pe locul 7, conform Digi24.

Pordrapelul României a dezvăluit și ce a vorbit cu câștigătoarea medaliei de aur la bârnă. ”Când am îmbrățișat-o mi-a spus că în 2004, eu am fost exemplu ei și că de aceea a ajuns până aici. Și-a dorit foarte tare să fie ca mine și a reușit”, a spus Cătălina despre olandeza Sanne Wevers.

Astăzi intră în concurs și ultimul reprezentant al României în concursul masculin de gimnastică, Andrei Muntean, însă șansele de a obține o medalie la paralele sunt destul de mici pentru sportivul nostru. #JO Rio 2016 #Catalina Ponor