România a făcut vineri scor cu selecţionata Georgiei, 5-1 (2-0) după un meci slab, în care Georgia a făcut foarte multe greşeli şi cu puţine faze de construcţie în atac.

Meciul cu Georgia a fost unul extrem de uşor, selecţionata republicii ex-sovietice făcând un joc extrem de slab şi nereuşind să pună probleme tricolorilor, ajutaţi foarte mult şi de evoluţia mai mult decât slabă a lui Kvaskhvadze, portarul Georgiei având o evoluţie de liga a patra, nicidecum de echipă calificată la un campionat european.

Scorul a fost deschis extrem de repede de Adi Popa, la nici 70 de secunde de la debutul partidei, pentru ca un minut mai târziu Amisulashvili să devieze în propria poartă o centrare a lui Răzvan Raţ.

În minutul 18 Bogdan Stancu a fost la un pas de 3-0 dar a şutat în bara porţii lui Kvaskhvazde, gest repetat două minute mai târziu de către autorul primului gol, Adi Popa.

Scorul la pauză rămâne 2-0 pentru România, dar este schimbat la numai trei minute de la debutul reprizei secunde. Stanciu îl învinge pe Kvaskhvazde din interiorul careului şi face 3-0 pentru România. Din păcate tricolorii se relaxează şi consideră că au partida sub control şi că nu mai pot rata victoria, însă sunt treziţi în minutul 67 când, după o acţiune bine construită de către georgieni Cosmin Moţi deviază mingea în propria poartă. România-Georgia devine 3-1.

Au urmat o serie de acţiuni extrem de bine construite de georgieni şi câteva bâlbe serioase în apărarea Naţionalei, oaspeţii primind curaj de la golul înscris şi căutând să marcheze din nou în poarta lui Tătăruşanu, care a avut câteva intervenţii chiar spectaculoase, după ce apărarea sa îl lăsase baltă.

Situaţia se rederesează şi tricolorii preiau conducerea partidei în minutul 80 când Torje este servit excepţional de către Chipciu şi face 4-1.

Din fericire nu acesta este scorul final, căci tricolorii nu se lasă şi simt că mai pot da gazdelor încă un gol, aşa că iau cu aslat jumătatea georgienilor. Edificaţi despre incapacitatea goalcheper-ul oaspete, tricolorii încep să tragă tot mai mult pe poartă, Claudiu Keşeru reuşind să trimită în minutul 86 un şut puternic pe poartă, deviat de un georgian în propria poartă, stabilind astfel scorul final: România-Georgia 5-1.