Partida a început excepţional, cu o uriaşă ocazie a Naţionalei României, dar căpitanul selecţionatei Cocoşului Galic a intervenit providenţial, salvând echipa gazdă de la un debut cu gol al partidei.

Un minut mai târziu genialul Florin Andone reia cu capul o minge primită din executarea unui corner, dar nici de această dată poarta Franţei nu a putut fi penetrată. Urmează riposta francezilor, cu Griezmann şi Giroud, Ciprian Tătăruşanu având şi el rolul său elementar şi decisiv în blocarea albaştrilor.

Se pare că tactica lui Anghel Iordănescu a fost una extrem de bine aleasă, chiar şi Didier Deschamp felicitând România pentru modul în care i-au blocat pe gazde, o apărare de excepţie dar şi un atac nu foarte rău, cu Florin Andone, Bogdan Stancu sau Denis Alibec în repriza secundă.

Din păcate în prima repriză România, deşi nu a încasat nici un gol, a primit două cartonaşe galbene care ne pot încurca greu în meciul cu Albania. În minutul 32 Vlad Chiricheş vede cartonaşul colorat iar în ultimul minut al primei reprize şi fostul căpitan Răzvan Raţ primeşte şi el cartonaşul avertizor pentru un fault foarte dur, ridicând piciorul nepermis de sus şi după o lovitură în barbă primită de Giroud.

La pauză scorul a fost unul nesperat de avantajos, Franţa-România 0-0.

Reluarea partidei ne-a adus un debut bun, deşi comentatorii de la PRO TV remarcau că Naţionala are mereu o problemă în debutul reprizei secunde, de această dată a fost total diferit, ba chiar în minutul 48 Bogdan Stancu a avut o ocazie uriaşă, din nou, reluând pe lângă poartă din careul advers.

Francezii turează puţin motoarele şi Tătăruşanu se remarcă cu două parade de excepţie, ţinând Cocoşul Galic în colivie, dar este învins, totuşi, după o ieşire neinspirată la o lovitură de colţ, acelaşi Giroud reuşind să câştige duelul aerian cu portarul nostru şi să înscrie, în minutul 57.

Reuşita francezilor nu i-a descurajat defel pe tricolori şi doar 9 minute mai târziu Nicuşor Stanciu este faultat grosolan în careu iar arbitrul maghiar arată spre punctul cu var. De acolo a reuşit Bogdan Stancu să-l păcălească pe căpitanul gazdelor şi scorul devenea 1-1.

A urmat o mare tatonare şi efort maxim pentru ambele echipe, dar Franţa a fost mai câştigată Payet făcând 2-1 cu o lovitură la vinclu din apropierea careului de 16 m al României. #Franta #EURO 2016