Tricolorii au reușit un egal în meciul împotriva Elveției și au obținut primul punct la #EURO 2016. Echipa României a debutat cu o înfrângere în fața Franței, pentru ca partida cu Elveția de miercuri, 15 iunie 2016 să o încheie la egalitate, scor 1-1. Față de prima partidă de la EURO 2016, selecționerul Anghel Iordănescu a făcut patru modificări în meciul împotriva Elveției.

Tricolorii au făcut o primă repriză relativ bună în meciul contra elvețienilor, deschizând scorul în minutul 18 printr-o lovitură de la 11 metri obținută de Alex Chipciu și valorificată de Bogdan Stancu. Fotbalistul român a devenit astfel al doilea jucător la un turneu final care a înscris două goluri din penalty după spaniolul Medieta care a reușit asta în 2000, informează onlinesport.ro. Tricolorii au căzut fizic în repriza a doua și au comis numeroase greșeli pe fondul cărora a urmat și golul elvețienilor în minutul 57 prin Mehmedi care i-a adus selecționatei antrenate de Vladimir Petkovici cel de-al patrulea punct.

Anghel Iordănescu a vorbit despre a doua partidă a tricolorilor de la EURO 2016 și spune că alta ar fi fost soarta meciului dacă n-ar fi fost forțat să facă unele schimbări. La pauză Hoban l-a înlocuit pe Pintilii, iar în minutul 65 a ieșit și Raț. Cei doi nu au mai putut continua partida, iar selecționerul spune că aceste două schimbări forțate au influențat major rezultatul final. “Altul era planul nostru” a spus Anghel Iordănescu cel care a dezvăluit faptul că le-a cerut jucătorilor să nu se retragă și să încerce să marcheze și al doilea gol. De altfel, selecționerul spune că au existat șanse pentru ca tricolorii să marcheze și a doua oară în prima repriză, iar asta “ar fi închis jocul și lucrurile ar fi fost lămurite”. Anghel Iordănescu spune că nu e dezamăgit de jocul echipei naționale, fiindcă băieții au depus efort pe teren.

Tata Puiu încă e încrezător în soarta României la EURO 2016 și spune că accederea în faza superioară a competiției “depinde de noi și un joc bun cu Albania ne poate face fericiți”. #Fotbal