„Nu degeaba este Roy Hodgson prieten la cataramă cu Anghel Iordănescu. Antrenorul Angliei a adus la Euro o echipă care a avut o prestaţie la fel de slabă, în meciul împotriva Islandei, precum cea a României din meciul cu Albania”, scriu jurnaliştii de la Adevărul după meciul dezastruos făcut de reprezentativa Albionului luni seară.

Wayne Rooney a marcat primul gol al meciului, din penalty, în minutul 4. Replica islandezilor nu s-a lăsat mult aşteptată, aceştia înscriind deja două goluri până în minutul 20. Acesta a fost şi scorul cu care s-a încheiat partida din optimile #EURO 2016, rezultat care a trimis-o pe Anglia acasă, spre dezamăgirea fanilor.

Deşi Anglia a intrat pe teren ca favorită clară, eliminarea nu a fost neapărat o surpriză pentru toată lumea. Mai mulţi analişti sportivi spuneau, înaintea meciului de luni, că Islanda este exact genul de echipă care poate face Anglia să se încurce pe teren. Previziunile lor s-au dovedit a fi corecte, având în vedere că după minutul 20 Anglia nu a mai existat practic pe teren. Comentatorul englez a rămas fără cuvinte în faţa unei asemenea prestaţii, spunând chiar, la un moment dat, că aceasta este poate cea mai slabă prestaţie a jucătorilor în echipament alb din istoria acestei echipe.

Deşi a greşit la cel de-al doilea gol primit de Anglia, portarul englez Hart s-a revanşat până la finalul meciului, apărând două lovituri puternice spre poartă trimise de islandezi. Eşecul de la Euro este poate cel mai mare din istoria Angliei.

Ca urmare a acestei contraperformanţe, Roy Hodgson va fi înlocuit din funcţia de antrenor.

De cealaltă parte, Islanda confirmă din nou că este revalaţia actualului campionat european. După ce a lăsat Olanda acasă, încă din faza grupelor, islandezii au trecut cu uşurinţă şi de Anglia şi urmează să întâlnească Franţa, pe 3 iulie, în sferturile campionatului.

Înainte de meciul Anglia Islanda, seara de luni a mai adus o surpriză la Euro, Spania fiind eliminată fără drept de apel de Italia, cu un categoric 2-0. #Fotbal