Real Madrid este campioana Europei pentru 11-a oară după ce a învins Atletico Madrid cu scorul de 5-3 la penalty-uri. La finalul celor 90 de minute scorul a fost egal 1-1. Aceeași situație s-a înregistrat și după 120 de minute în finala #UEFA Champions league 2015-2016, desfășurată pe stadionul San Siro din Milano. #Cristiano Ronaldo a transformat penalty-ul decisiv, după ce Juanfran a ratat a patra lovitură de la 11 metri pentru Atletico, aducând Realului a doua victorie din Liga Campionilor în ultimii trei ani, ambele triumfuri fiind obținute împotriva rivalilor din capitala Spaniei.

Cu toate că timp de 120 de minute, Cristiano Ronaldo, a fost total absent, o umbră a starului care a marcat 16 goluri în actualul sezon de Liga Campionilor, scenariul din finala de acum doi ani s-a repetat pentru cea mai titrată echipă de club a Europei și în finala de la Milano. Portughezul a reușit să transforme penalty-ul decisiv, la finalul unui meci în care a fost departe de statutul de super erou, scrie sport.ro.

Totuși la interviul de după meci, CR7 a arătat că este conștient de prestația jalnică pe care a avut-o în meciul de pe San Siro, evitând să vorbească despre acest lucru. El a pus victoria din această finală pe seama forței de grup pe care o are Real Madrid. "Penaty-urile sunt mereu o loterie, nu știi ce se poate întâmpla. Am arătat că echipa noastră are mai multa experiență. Am marcat toate penalty-urile, a fost minunat. O seară fanstatică" a declarat Cristiano Ronaldo la finalul meciului în care a fost umbra jucătorului care a tras de multe ori după el întreaga echipă. A obținut totuși titlul de golgeter al actualului sezon de Liga Campionilor și al doilea titlu de campion al Europei cu echipa de club.

A fost într-adevăr un final de sezon obositor, ceea ce s-a văzut și în finala de la Milano, unde ambele echipe au trebuit să reziste crampelor, de-a lungul timpului suplimentar de joc, mai mulți jucători fiind schimbați din cauza durerilor musculare.

Pe ansamblu a fost un meci poate sub așteptările publicului, dar era de așteptat să nu aveam parte de foarte mult spectacol, dată fiind miza uriașă și echipele care au evoluat pe gazon. A fost totuși finala Madridului pe pamânt italian, câștigată de umbra lui CR7. #Fotbal