Chiar dacă a fost o partidă de pregătire pentru #campionatul mondial din Franţa, care stă să înceapă, meciul cu Ucraina a scos în evidenţă greşelile personale care expun Naţionala.

Iordănescu a spus la finalul partidei că nu este deloc nemulţumit de joc dar este foarte supărat pe greşelile personale care au compromis efectiv jocul echipei Naţionale, joc care nu a fost deloc rău cu excepţia debutului reprizei secunde care a permis, pe fondul unor greşeli personale, ca Ucraina să marcheze patru goluri în poarta lui Tătăruşanu deşi prima partidă se încheiase cu România în avantaj minimal.

Jocul României a fost foarte bun, Torje înscriind în prima repriză, Iordănescu spunând că jucătorii au intrat relaxaţi în repriza secundă, crezând că meciul este câştigat deja.

De departe partida ne-a arătat şi faptul că Naţionalei îi lipseşte un lider, Răzvan Raţ, cel care ar fi putut prelua un asemenea rol, fiind cu foarte puţine jocuri în picioare la echipa de club, el jucând doar 14 minute în 2016, pentru că a suferit o operaţie la umăr. Torje a făcut şi el un joc slab, căci deşi este autorul primului gol, nu a alergat şi nu s-a repliat rapid în apărare, el fiind şi schimbat de Iordănescu cu Adi Popa.

România a fost surprinsă în apărare cu pase lungi, direct de la apărători, pase lungi la nivelul fundaşilor. Chiar dacă a luat patru goluri Tătăruşanu a făcut un meci bun, elocventă fiind şi faza din minutul 66 când a ieşit mult din careu şi a salvat din faţa lui Selezniov, care era pregătit pentru 5-1.

Alibec reuşeşte să debuteze cu gol, o frumoasă reuşită din fază fixă, executând ca la carte o lovitură din apropiere careului după ce România obţinuse un fault acolo, în minutul 74 scorul ajungând la 2-4, zece minute mai târziu Nicuşor Stanciu exectuându-l tot spectaculos pe Piatov de la marginea careului de 16 m, fiind excelent angajat de Adi Popa, după o fază care iarăşi a demonstrat, totuşi, o forţă ofensivă a echipei României, forţă dată şi de introducerea în teren a lui Adi Popa.

Scorul final a rămas, însă, România-Ucraina 3-4, Ucraina întrerupând şirul de 15 partide fără înfrângere al României. #Romani de pretutindeni #Fotbal