Gălățeanca Patricia Țig, numărul 145 WTA, a reușit două victorii de senzație în turneul de #Tenis de la Madrid. Nici Irina Begu nu s-a lăsat însă mai prejos, reușind deja să se califice în optimile acestei importante competiții. Meciul din șaisprezecimile turneului a fost ca o probă de foc pentru bucureșteanca, ocupantă a locului 35 WTA. Begu a avut nevoie de două ore și 44 de minute pentru a trece de o adversară mult mai bine clasată, care câștigase indiscutabil precedentele două meciuri împotriva româncei.

Este vorba despre Garbine Muguruza, jucătoarea din Spania fiind clasată pe locul al patrulea în clasamentul WTA. Românca a început încrezătoare meciul împotriva jucătoarei acesteia.

Primul set s-a terminat 5-7 în defavoarea lui Begu, Muguruza având nevoie de 55 de minute pentru a ajunge la acest rezultat. În setul secund, Begu a ajuns la 5-3, moment în care iberica a avut o tresărire, reușind să ducă rezultatul la 5-6. Următoarele două game-uri au fost câștigate de româncă. Setul secund a durat o oră și 9 minute. Ultimul set al meciului a fost tranșat relativ ușor de Irina, care s-a impus cu 6-3.

”Dintre toate rezultatele obținute de #Irina Begu în 2016, acesta este cel mai bun. Este o dublă bucurie pentru noi. În primul rând a reușit să o învingă pe una dintre cel mai bine clasate sportive de tenis ale lumii, iar, în al doilea rând, a reușit să ajungă în optimile unui turneu foarte important. Mă bucur și pentru Patricia Țig. Sunt de părere că tenisul românesc merită să fie reprezentat cât mai bine la cel mai înalt nivel, pentru că avem valori și o școală foarte bună”, a spus, după meci, antrenorul Irinei Begu, Adrian Cruciat.

În optimile turneului de la Madrid, Irina Camelia Begu o va întâlni pe americanca Christine McHale, deținătoarea locului 52 în clasamentul Women Tennis Association (WTA). Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în urmă cu opt ani, atunci când americanca s-a impus decisiv în două seturi în fața româncei. Begu era, însă, mai slab cotată atunci.