Simona Halep a eliminat-o pe #Irina Begu în sferturile turneului de la Madrid, cu scorul de 6-3, 0-6, 6-1. Meciul nu a fost unul lipsit de încordare, după ce Halep a protestat de mai multe ori la desele intervenții ale staff-ului Irinei. Tensiunea dintre cele două a continuat și după meci, atunci când Halep a fost sarcastică la adresa lui Begu. Replica constănțencei nu a rămas însă fără răspuns din partea adversarei.

”Ce s-a întâmplat în timpul celui de-al doilea set, Simona”, a fost întrebarea unuia dintre jurnaliștii prezenți la conferința de presă. ”Am avut un mic moment de neatenție. Pot spune că setul secund a fost un cadou de Paște pentru Irina.

Deja când eram condusă cu 0-3 știam că nu voi mai avea nicio șansă să revin în respectivul set și că trebuie să-mi conserv forțele și să dau totul în setul decisiv”, a spus #Simona Halep.

Simona a adăugat faptul că nu a discutat deloc cu Irina, după meci, deranjată fiind de comportamentul antrenorului Irinei, care i-a dat sfaturi pe tot parcursul meciului. ”Fiecare are propria sa metodă de a antrena. Înțeleg să primești încurajări și sfaturi utile. Dar să dai sfaturi pe toată durata partidei mi s-a părut cam mult. Prefer însă să mă concentrez pe alte lucruri și pe alte persoane”, a adăugat Simona.

Irina Begu a ținut să-i răspundă Simonei, într-o manieră diplomatică: „Ne-am salutat după meci. Am dat mâna așa cum o fac și cu alte adversare. Nu pot spune dacă a fost sau nu un salut rece. Eu nu l-am privit așa.

Cât despre antrenorul meu, aceasta este metoda sa indiferent de adversarul pe care îl am. Aș putea spune și eu lucruri despre echipa Simonei, dar nu vreau să intrăm într-un conflict. Nu este bine nici pentru noi și nici pentru România. Nu mi-a plăcut în schimb replica potrivit căreia eu aș fi primit setul al doilea ca un cadou de Paște. Am intrat motivată pe teren, am luptat și cred că am câștigat binemeritat al doilea set. Că ea a încetat să mai lupte în a doua jumătate, este altă poveste. Fiecare adoptă strategia pe care o consideră de cuviință”, a spus Irina Begu, pentru DigiSport. #Tenis