Real Madrid a reuşit să-şi treacă în palmares cea de-a 11 cupă Champions League, după ce a trecut de concitadina Atletico Madrid într-un meci istoric. Nici una dintre cele două formaţii madrilene nu a reuşit să încheie meciul în cele 90 de minute regulamentare de joc. Nici cele două reprize suplimentare nu au fost de ajuns pentru a o stabili pe câştigătoarea Ligii Campionilor la #Fotbal, astfel încât meciul a fost decis la penalty-uri în favoarea Realului, care s-a impus cu scorul general de 6-4.

Real Madrid a făcut o primă repriză de excepţie. În ciuda atacurilor susţinute ale madrilenilor, elevii lui Simeone au făcut faţă cu brio în faza defensivă, deşi nu prea au contat pe partea de atac.

Cum ocaziile se răzbună, Real a reuşit însă să înscrie în minutul 15 al meciului. Golul a fost marcat de Sergio Ramos, dintr-o lovitură fixă la poarta celor de la Atletic. Deşi arbitrul nu a ridicat fanionul de offsaid, faza a fost una discutabilă.

A doua repriză a adus pe teren o Atletico Madrid mult mai dornică de joc şi mult mai prezentă în faza de atac. Cu toate acestea, nici Realul nu s-a retras în apărare, ceea ce a făcut ca jocul să fie caracterizat de numeroase contraatacuri. Golul egalizator a venit abia în minutul 79, fiind marcat de Carrasco. În minutul 48, arbitrul central a dictat o lovitură de la 11 metri pentru Atletico, după un fault asupra lui Fernando Torres, însă Antoine Greizmann a ratat, trimiţând mingea în bara porţii.

Loviturile de departajare s-au încheiat cu 5-3 în favoarea celor de la Real, echipă care a reuşit astfel să câştige 11 trofee Champions League.

În acest clasament select, echipa madrilenă este urmată la distanţă destul de mare de AC Milan, cu şapte trofee câştigate în prestigioasa competiţie europeană intercluburi. Pe locul al treilea urmează Bayern Munchen, Liverpool şi FC Barcelona, fiecare cu câte cinci trofee câştigate.

Meciul din finala Champions League din acest an a fost disputat în nordul Italiei, pe stadionul San Siro din Milano. Trofeul le-a fost înmânat câştigătorilor de către Franco Baresi şi Javier Zanetti, două foste glorii ale fotbalului mondial. #Liga Campionilor