Atletico Madrid este prima echipă din acest an care se califică în finala UEFA Champions League, după ce a trecut în semifinale de Bayern Munchen. Madrilenii s-au calificat deși au pierdut meciul retur disputat, marți seară, la Munchen, cu scorul de 2-1. Datorită victoriei de 1-0 înregistrată în tur la Madrid, echipa lui Diego Simeone a putut să meargă mai departe.

În prima repriză a partidei de la Munchen, Atletico nu a contat practic în atac. Toată echipa s-a retras practic în propriul careu în numeroase ocazii, pentru a rezista atacurilor susținute ale nemților. Situația s-a schimbat în minutul 31, atunci când Xabi Alonso a trimis o lovitură liberă printre picioarele unuia dintre apărătorii lui Atletico.

Deviată, mingea l-a păcălit pe portarul Oblak și tabela a arătat 1-0 pentru nemți.

După doar câteva minute, în atmosfera de basm făcută din tribune de către fani, Bayern a obținut un penalty, pe care l-a executat Muller. Neamțul a șutat foarte slab și previzibil însă, neavând nicio șansă de a marca în fața lui Oblak. A fost al patrulea penalty pe care Muller l-a ratat în acest sezon, atacantul având astfel pe conștiință ratarea calificării lui Bayern în finalele Cupei Campionilor.

Repriza secundă a adus pe teren o Atletico total schimbată, mult mai ofensivă și mai stăpână pe situație. În minutul 52, madrilenii au scăpat pe contraatac, iar Antoine Griezmann l-a învins pe portarul Neuer, după o pasă cu capul primită de la Fernandă Torres.

Bayern nu a renunțat însă la luptă, iar Lewandowsky a înscris cu capul, în poarta madrilenilor, în minutul 74.

În ciuda atacurilor susținute ale nemților, scorul final a fost 2-1, ceea ce i-a adus lui Atletico calificarea în finalele celei mai importante competiții europene intercluburi. Atletico își va afla adversarul după meciul retur din cea de-a doua semifinală, dintre Manchester City și Real Madrid.

Meciul de la Munchen a înregistrat și un gest de maidan al lui Diego Simeone care, cu doar câteva minute înainte de finalul partidei, și-a lovit puternic peste umăr un membru din echipa tehnică, după ce acesta din urmă nu ridicase la timp tabela care anunța ultima schimbare. #UEFA Champions league #Fotbal