FC Barcelona a reușit să o învingă cu 2-1 pe Atletico Madrid, într-un meci de vis disputat marți seară pe stadionul Camp Nou. Barcelona a reușit astfel să-și ia revanșa în fața echipelor din capitala Spaniei, după ce în urmă cu doar câteva zile fusese învinsă, tot cu scorul de 2-1, de marea sa rivală, Real Madrid.

Deși catalanii au dominat clar tot meciul din sferturile Ligii Campionilor la #Fotbal, lucrurile au devenit mai presante pentru madrileni abia în repriza a doua, atunci când aproape toată echipa celor de la Atletico Madrid s-a retras în apărare, pentru a face față atacurilor susținute ale atacanților Barcelonei.

Meciul a început sub cele mai bune auspicii pentru Atletico Madrid, care a reușit să întrerupă toate acțiunile Barcelonei și să contraatace în numeroase rânduri. Astfel, după 25 de minute de joc, atacantul Fernando Torres a reușit să deschidă scorul pentru madrileni, care au intrat la vestiare în avantaj.

Începând cu a doua repriză, catalanii au intrat mult mai bine mobilizați pe teren, nelăsându-le jucătorilor de la Atletico Madrid aproape nicio șansă pentru a-și crea ocazii. Omul meciului s-a dovedit a fi Luis Suarez, sud-americanul reușind dubla pentru Barcelona, în minutele 63 și 74. Ultimele 20 de minute din meci au fost un adevărat calvar pentru madrileni, care s-au chinuit să conserve scorul, în ciuda faptului că erau conduși.

Deși a adus unicul gol al partidei pentru Atletico Madrid, Torres a comis zece minute mai târziu un fault asupra lui Busquetz, în minutul 35, lăsându-și astfel echipa în doar zece oameni până la sfârșitul meciului.

Starul incontestabil al Barcelonei, Messi, a avut câteva acțiuni periculoase pe poarta rivalilor, mai ales în începutul partidei, însă nu a reușit să înscrie. Și Neymar, celălalt star din atacul catalanilor, a șutat de mai multe ori spre poarta apărată de Oblak, fără succes însă.

În cazul în care ar fi înscris marți seară, Messi ar fi reușit astfel golul 500 al carierei sale de jucător profesionist, sub privirile a aproape 90.000 de spectatori veniți pe Camp Nou pentru a vedea meciul. #Liga Campionilor