Astra mai are nevoie de un singur punct în două etape, pentru a-şi asigura titlul de campioană, după ce a învins cu 4-1 pe ASA Târgu Mureş, în deplasare. Având în vedere evoluţiile de până acum ale giurgiuvenilor, este aproape sigur că Astra va fi noua campioană a României.

În următoarele două etape, Astra va întâlni pe teren propriu Dinamo şi în deplasare pe Pandurii Târgu Jiu. Dacă va obţine cel puţin un egal într-una din cele două partide, Astra îşi va asigura titlul de campioană.

În meciul disputat marţi seară între ASA Târgu Mureş şi Astra, singurul gol al primei reprize a fost marcat din penalti, în minutul 29, de Găman, pentru oaspeţi.

Repriza a doua a adus însă nu mai puţin de patru goluri, trei pentru Astra. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Gorobsov, cu doar cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc.

În prima repriză, jucătorii de la Târgu Mureş au adoptat o strategie defensivă de joc, nelăsându-le giurgiuvenilor prea multe culoare pentru a şuta pe spaţiul porţii. Aproape de prima jumătate de oră de joc însă, arbitrul a acordat un penalti pentru Astra, după o acţiune în careu a fundaşilor de la ASA, lovitură transformată cu uşurinţă de către Găman. În a doua repriză jucătorii de la Târgu Mureş au trecut mai des de jumătatea terenului, fapt ce le-a lăsat giurgiuvenilor mai multe şanse de a pleca pe contraatac. Schimbarea strategiei s-a văzut, de altfel, şi în rezultatul final.

„Doar de un punct avem nevoie pentru a aduce trofeul la noi acasă şi intenţionăm să obţinem acest punct în meciul pe care îl vom juca împotriva celor de la Dinamo București.

Vreau ca înainte de ultima etapă lucrurile să fie deja tranşate în favoarea noastră. Merităm acest lucru, deoarece am defilat în postura de lideri, în actualul campionat, timp de 27 de etape. Le înţeleg frustrarea celor care văd cum trofeul le scapă printre degete, însă nu cred că e cazul să aducem jigniri nefondate. Noi deja ne gândim la sezonul viitor”, a spus Marius Şumudică, antrenorul Astrei. #Liga 1 #Fotbal