Naţionala de #handbal a Danemarcei a fost învinsă de echipa națională a României, pierzând calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, relatează adevarul.ro. Tricolorele au avut un meci excelent și  au învins  echipa daneză cu  32-25, lăsând Danemarca acasă, deși fusese gazda turneului preolimpic.

Un fenomen mai puțin explicabil s-a întâmplat în timpul unui interviu acordat de antrenorul danez, Klavs Brunn Jorgensen. O femeie care apărea în cadru, a dispărut subit, momentul fiind surprins de camerele video și postat apoi pe rețelele de socializare. Videoclipul a devenit repede viral pe internet, fiind vizualizat de zeci de mii de utilizatori.

Handbalistele românce au jucat exemplar împotriva Danemarcei.

Valentina Ardean-Elisei,  în minutul 10, a marcat un gol remarcabil, din pasa colegei sale, Paula Ungureanu. Pe parcursul jocului, echipa României a dominat adversarele. În prima repriză, Cristina Neagu a realizat 11 pase, iar Oana Manea a reușit să înscrie de șase ori. În repriza secundă cea care s-a remarcat a fost Eliza Buceschi, cea care a ajuns la 11 goluri, distanțând România definitiv de țara gazdă. Tricolorele au fost antrenate de Tomas Ryde și au dominat adversarele la toate capitolele.

La meci au participat peste 100 de suporteri români, veniți cu autoturismele sau cu avionul, pentru a susține conaționalele. În timpul competiției, românii au cântat în permanență, fiind răsplătiți la finalul meciului, de jucătoarele românce cu autografe și poze. Cu toate că au fost puțini, suporterii români s-au făcut auziți printre sutele de fani danezi.

“Regret că turneul nu s-a desfășurat în România, însă cred că fanii  au trăit momentul la fel de mulțumiți și din fața televizorului”, a declarat, Eliza Buceschi, potrivit gsp.ro.  Aurelia Brădeanu, în vârstă de 37 de ani,  a jucat aproape 60 de minute pe teren. „Fac handbal doar cu gândul la Olimpiadă. Iubesc ceea ce fac și mă simt încă tânără”, a  afirmat jucătoarea. La turneul preolimpic, Danemarca a a mai fost învinsă și de Muntenegru, care s-a impus cu un scor de 26-22, reușind să se califice alături de țara noastră  la Jocurile Olimpice de la Rio.