Steaua a reușit să preia poziția de lider în play-off-ul Ligii I, după o victorie mai mult decât controversată obținută, miercuri seară, în fața rivalilor de la Pandurii Târgu-Jiu. Scorul a fost de 1-0 în favoarea echipei lui Laurențiu Reghekampf, golul fiind înscris dintr-un penalty acordat la semnalizarea lui Adrian Comănescu, arbitru adițional al partidei.

Soarta partidei rămăsese nedecisă până în minutul 87, atunci când arbitrul adițional a semnalat un henț la Hora. Arbitrul central, Marius Avram, a dictat penalty pentru #Steaua, lovitura liberă finalizată cu un gol fiind bătută de Stanciu, exact cu un minut înainte de încheierea timpului regulamentar de joc.

Jucătorii gorjeni au protestat puternic față de această decizie, iar Ciprian Săpunaru chiar și-a dat tricoul jos și a avut un schimb dur de replici cu jucătorii de pe banca de rezerve a Stelei, potrivit cotidianului „Adevărul”.

Încă din a doua jumătate a primei reprize, Pandurii Târgu-Jiu a rămas doar cu zece jucători pe teren, după eliminarea lui Mrzljak, în urma celui de-al doilea cartonaș galben primit. Din platoul DigiSport, fostul arbitru Ion Crăciunescu a comentat cele mai dezbătute momente ale partidei. În opinia lui Crăciunescu, Mrzljak a fost eliminat în mod greșit de arbitru, din moment ce scoaterea celui de-al doilea cartonaș galben nu-și avea rostul. În schimb, a comentat Crăciunescu, Steaua a primit pe bună dreptate lovitura de penalty din minutul 87.

În urma acestui meci, Steaua conduce în play-off-ul Ligii I, având același număr de puncte (32) ca și ocupanta locului secund, Astra Giurgiu.

Pe poziția a treia urmează Pandurii Târgu-Jiu, cu 29 de puncte. Clasamentul este completat, în ordine descrescătoare, de Dinamo (27 de puncte), Viitorul (24 de puncte) și de ASA Târgu-Mureș cu 20 de puncte.

Scandalurile și acuzațiile de blat din fotbalul românesc au devenit mai rare în ultimii doi ani, după ce multe nume grele din #Fotbal au fost condamnate la închisoare cu executare, în urma ilegalităților comise. #Liga 1