Simona Halep a avut nevoie doar de o oră şi cinci minute pentru a o învinge pe rusoaica Ekaterina Makarova. Număr cinci în clasamentul WTA, românca şi-a asigurat astfel prezenţa în optimile Indian Wells. Sportiva din Rusia ocupă poziţia a 32-a în acelaşi clasament.

Cu excepţia câtorva momente din setul al doilea, Halep a controlat în totalitate meciul, arătând mai multă încredere şi stăpânire de sine decât a făcut-o în meciurile din acest început de an. Primul set s-a încheiat cu 6-2 pentru Simona. Cu o serie de servicii adjudecate scurt, sportiva din România a reuşit să termine prima parte a meciului după doar 25 de minute.

În al doilea set rusoaica a părut că îşi revine, reuşind să îi ia câteva servicii Simonei. Jocul Makarovei a arătat mult mai ofensiv, fapt ce a prelungit setul la aproximativ 40 de minute. Halep a reuşit însă să încheie meciul cu o lovitură fenomenală, care a ridicat la propriu audienţa în picioare. Prin victoria obţinută astfel, Halep are un palmares de 3-1 în partidele în care a întâlnit-o direct pe Makarova.

După meci, românca a ţinut să facă şi o declaraţie. „Deşi a părut că am controlul asupra meciului în orice moment, au fost şi câteva situaţii în care am simţit că mingea o ia la propriu în altă direcţie decât cea pe care i-o dădusem eu. Acest lucru s-a întâmplat din cauza vântului puternic, dar sunt convinsă că şi rivala mea din acest meci a întâlnit o problemă similară. Vreau însă să-i mulţumesc antrenorului meu, Darren Cahill, pentru sfaturile nepreţuite pe care mi le-a dat, atât pe parcursul pregătirii de dinaintea turneului, cât şi în timpul meciului.

Fără el aş fi arătat altfel astăzi pe teren, lucru care de altfel s-a şi văzut în meciurile din ianuarie. Sper însă ca acea perioadă mai puţin favorabilă pentru mine să se fi terminat. Mă antrenez cu încredere şi cu optimism pentru meciurile care urmează”, a ţinut să spună #Simona Halep.

În turul al IV-lea al Indian Wells, românca va juca împotriva cehoaicei Barbora Strycova, locul 39 în clasamentul WTA. #Tenis