Drumul Simonei Halep în turneul de la Miami s-a oprit în sferturile de finală, după ce constănțeanca a fost învinsă, marți seară, de Timea Bacsinszky. Meciul a început bine pentru sportiva noastră, care s-a impus cu 6-4 în primul set. În setul doi, însă, deși părea că Simona deține controlul asupra partidei, Bacsinszky și-a revenit neașteptat și, profitând și de o serie de greșeli neforțate ale româncei, s-a impus cu 6-3. Sfârșitul celui de-al doilea set a fost, de altfel, decisiv pentru soarta întregii partide, din moment ce în setul decisiv Simona nu a mai reușit să revină la tonusul pe care îl arătase în începutul meciului. Astfel, setul al treilea s-a încheiat 2-6, constănțeanca fiind nevoită să spună adio turneului de la Miami (Florida).

#Simona Halep se calificase printre ultimele opt jucătoare din turneu, după victoria avută luni, 28 martie, în fața britanicei Heather Watson, numărul 69 în ierarhia WTA. La începutul turneului, sportiva noastră avea de apărat 390 de puncte WTA, după ce anul trecut a reușit o calificare până în semifinale la Miami. Atunci a avut însă ghinionul de a o întâlni și de a fi învinsă de Serena Williams, prima jucătoare a lumii.

Înainte de meciul pierdut marți seară, Simona Halep o mai întâlnise pe Bacsinszky în alte două partide, ambele câștigate lejer de sportiva noastră. În prezent, Halep se află pe locul 5 WTA, ea fiind, înainte de eliminare, și cap de serie numărul cinci în turneul din Florida. La finalul turneului american, Simona va afla dacă va rămâne pe această poziție sau dacă va mai cădea câteva locuri în clasamentul mondial, lucru de așteptat având în vedere punctajul apropiat al jucătoarelor aflate pe pozițiile a șasea și a șaptea.

Totuși, odată cu începerea competițiilor pe zgură, este de așteptat ca Simona să revină în clasament, având în vedere punctajul mare pe care îl va putea acumula acolo.

De la începutul acestui an, Halep a înregistrat nouă victorii și șapte înfrângeri în competițiile la care a participat. Pentru participarea la Miami, constănțeanca a primit puțin peste 200.000 de dolari. #Tenis