Simona Halep a câştigat cel de-al doilea meci jucat în acest an la Indian Wells. În turul al treilea, constănţeanca a trecut de Ekaterina Makarova în două seturi, scor 6-2, 6-4.

Simona a început bine primul set, cu un break, ducând scorul la 2-0, însă rusoaica a revenit şi a egalat. Halep, foarte răbdătoare de această dată s-a distanţat apoi la 4-2 printr-un break şi foarte calmă a reuşit să câştige un ghem la 0 şi să-şi adjudece până la urmă primul set fără emoţii şi pe fondul multor greşeli făcute de Makarova.

În setul al doilea, ceva mai disputat s-a mers, oarecum, "cap la cap" până la 5-4, ambele jucătoare greşind neforţat, însă Halep a reuşit în pauza de dinaintea ultimului ghem, cu ajutorul lui Darren Cahil să-şi revină, să se "monteze" şi să încheie meciul, calificându-se în faza următoare a turneului din California.

Din păcate, cealaltă reprezentantă a noastră la turneul de #Tenis de la lndian Wells, Monica Niculescu, nu a reuşit să treacă de ocupanta locului trei în ierarhia WTA, Agnieska Radwanska. Poloneza nu i-a dat nicio şansă fetei noastre pe care a reuşit să o învingă, fără drept de apel, în două seturi cu 2-6, 1-6.

În turul următor, #Simona Halep o va întâlni pe Barbora Strycova, ocupanta locului 37 în ierarhia WTA. Meciul se va juca marţi seara sau miercuri dimineaţă, momentul exact al disputării partidei urmând a fi anunţat de organizatorii Indian Wells. Până acum scorul întâlnirilor directe dintre cele două jucătoare, este egal, 1-1. Victoria cehoaicei de 29 de ani a fost consemnată în 2010 la Paris, în Franţa, în timp ce Simona a ieşit câştigătoare la Beijing în China, acum doi ani.

Potrivit sport.ro, în tribune, la meciul româncei a fost şi cel cu care Simona a tot încercat timp de câteva luni să se întâlnească pentru un schimb de mingi, nimeni altul decât Smiley.

Acesta s-a dus până în California şi a urmărit partida de lângă noul partenere de dublu al lui Halep, Horia Tecău. Probabil Andrei, căci acesta este numele adevărat al cântăreţului, a vrut să se asigure că Simona nu uită să se întoarcă "acasă".