#Simona Halep, câștigătoarea de anul trecut a turneului de tenis de la Indian Wells, a trecut fără probleme de Vania King în debutul său la competiția californiană. Dacă reușește să ajungă în sferturi, românca ar putea-o întâlni pe Serena Williams, locul unu mondial în ierarhia WTA.

Partida, care s-a încheiat în 53 de minute s-a terminat cu victoria categorică a constănțencei cu 6-1, 6-1, singura ”sclipire” a reprezentantei gazdelor fiind break-ul din primul set când a reușit să egaleze, 1-1. ”Mă bucur că am revenit aici mai ales că de Indian Wells mă leagă niște amintiri foarte plăcute. Nu e ușor să joci când e așa de frig dar mă bucur că am reușit să câștig.

Am fost concentrată și m-am simțit în siguranță pe teren, ceea ce este foarte important” a spus Simona la finalul partidei.

Cealaltă reprezentantă a României peste ocean, Monica Niculescu a trecut ceva mai greu de Heather Watson din Marea Britanie, adjudecându-și victoria, după 2 ore și 13 minute în trei seturi, 6-2, 2-6, 6-2.

Misiunea fetelor noastre în turul următor nu va fi deloc una ușoară, ambele întâlnind jucătoare de calibru, după cum anunță stiri.tvr.ro.

Simona Halep o va avea în față pe Ekaterina Makarova de care a mai reușit să treacă de două ori până acum, la New Haven în 2013 și anul acesta la Dubai, în timp ce rusoaica aflată pe locul 32 WTA a reușit să se impună o dată, anul trecut, în sferturile Australian Open. Rusoaica s-a calificat după ce a învins-o pe Lucie Hradecka din Cehia cu 6-4, 6-4.

În cazul Monicăi, situația e exact inversă, Agnieszka Radwanska, a treia favorită la Indian Wells și locul 3 mondial, a reușit să câștige două din cele trei întâlniri directe, la Linz în 2009 și anul acesta la Doha, ambele victorii fiind înregistrate pe hard, în timp ce pe iarbă Monica, locul 34 WTA a fost ma bună, reușind să o bată pe poloneză anul trecut la Nottingham. Va fi un meci dificil pentru Monica, în pofida faptului că Radwanska a jucat și ea tot trei seturi în turul al doilea împotriva slovacei Dominika Cibulkova, pe care a reușit într-un final să o învingă cu 6-3, 3-6, 7-5 #SUA #Tenis