După cea de-a doua zi de întreceri în Fed Cup, România și Cehia rămân la egalitate 2-2. Halep a reușit să câștige, greu dar meritat în prima partidă, însă Niculescu, deși a revenit spectaculos, n-a mai găsit resursele să câștige în cea de a doua întâlnire a zilei.

După un prim set câștigat cu 6-4 grație unui punct norocos, mingea căzând în terenul adversarei după ce a lovit fileul, setul secund a fost unul mult mai greu pentru #Simona Halep, fata noastră reușind să ”se țină tare” până în game-ul al șaselea la finalul căruia scorul a fost egal 3-3. De aici Petra Kvitova s-a dezlănțuit și nu i-a mai lăsat Simonei nici o șansă.câștigând cu 3-6.

Ultimul set a fost unul în oglindă al celui de-al doilea, doar că de data aceasta rolurile au fost inversate, astfel că la final cea care s-a bucurat a fost Simona Halep, câștigătoare cu 6-3.

În primele trei ghemuri, părea că meciul pe care Monica Niculescu îl joacă cu Karolina Pliskova este unul la discreția româncei, doar că cehoaica și-a revenit din corzi și după 2-0 și 3-1 a reușit să egaleze la 3 și chiar să câștige primul set cu 4-6. În setul doi partida a fost oarecum la discreția cehoaicei care a condus cu 4-2, însă Monica și-a revenit spectaculos, reușind să câștige, în final, cu 6-4. Din păcate, oboseala și nervii și-au spus cuvântul și după ce a reușit să egaleze la în ghemul doi, Pliskova a dus scorul la 1-4 și chiar dacă fata noastră a mai avut câte o răbufnire de orgoliu, în final a trebuit să se recunoască învinsă cu 3-6.

Suntem în așteptarea partidei de dublu. Încă nu știm cine va intra pe teren pentru România.

18:25 Andreea Mitu și Raluca Olaru este dublul României.

18:30 La Cehia va juca Karolina Pliskova și Barbara Strycova

Fetele sunt la încălzire. Meciul de dublu va începe în curând

Cele două echipe au intrat pe teren

Începe România - Cehia la dublu. Servește Andreea Mitu cea care are steagul României vopsit pe față

Fetele noastre pierd primele două puncte dar reușesc să egaleze 30-30

Ace Mitu și egalăm la 40

Victorie. 1-0 pentru noi

Cehia câștigă al doilea ghem la 0. E 1-1

România servește prin Raluca Olaru și câștigă primul punct dar cehoaicele revin și conduc acum cu 15-30

Revenim 30-30

Break al cehoaicelor 1-2

Fetele noastre nu se regăsesc încă pe teren și Cehia conduce în ghem-ul patru 40-0

Raluca Olaru interceptează o minge la fileu și câștigăm serviciul 2-3

Fetele noastre continuă să nu se sincronizeze și greșesc mingi ușoare.

Rămânem totuși în joc pe serviciul Cehiei 30-30

Ace ... 183 km/h a avut serviciul Pliskovei 30-40

Ghem Cehia 2-4

E 0-40 după o dublă greșeală a Ralucăi Olaru

15-40

Mitu trimite afară. Break Cehia 2-5

Ghem fără istoric câștigat la 0. 2-6 este scorul cu care se termină primul set al întâlnirii de dublu România - Cehia

Dublă greșeală și minge de meci pentru Cehia

Trimitem afară și Cehia se califică în semifinalele Fed Cup după 3-6 în setul al doilea. #Tenis