Marți s-au jucat primele partide din primăvara europeană la #Fotbal

Primul meci al zilei a fost cel din 16-imile Europa League dintre Fenerbahce Istanbul și Lokomotiv Moscova. Pe stadionul Şükrü Saracoğlu primul gol a venit în minutul 18 ”din capul” lui Souza, după o centrare a lui Gokhan Gonul, 1-0 fiind scorul cu care cele două echipe s-au dus la vestiare. După reluarea partidei, turcii și-au majorat avantajul, același Souza reușind să stabilească scorul final cu un șut executat impecabil în minutul 72, astfel că tabela a arătat 2-0 pentru echipa din Fener.

Tot marți s-au jucat două meciuri și din optimile Ligii Campionilor

În prima dintre acestea s-au întâlnit pe stadionul Parc des Princes de la poalele turnului Eiffel, Paris Saint Germain și Chelsea Londra.

Prima ocazie mare a aparținut britanicilor care în minutul 23 au trimis mingea în bară. 10 minute mai târziu a fost rândul parizienilor să rateze deschiderea scorului prin Slatan Ibrahimovic. Șase minute mai târziu, însă, același Ibrahimovic reușește deschiderea scorului după o lovitură liberă deviată și PSG conducea cu 1-0. Replica englezilor nu se lasă așteptată și evident că scorul nu le convine, astfel că în primul minut de prelungire al primei reprize reușesc egalarea prin John Obi Mikel. Partea a doua a partidei a fost una foarte disputată cu faze fierbinți la ambele porți, însă cei care au reușit să marcheze au fost din nou francezii în minutul 78 prin Edinson Cavani cel care primește o pasă în interiorul careului de la Angel Di Maria. Scor final PSG - Chelsea 2-1.

În cel de-al doilea meci al optimilor jucat miercuri, între Benfica Lisabona și Zenit Sankt Petersburg n-a fost prea multă acțiune pe teren, partida fiind una anostă și lipsită de strălucire.

A fost cât pe ce să se termine indecis dacă nu ar fi fost golul din minutul de prelungire al lui Jonas, asta după ce în ultimul minut regulamentar, Domenico Criscito a văzut roșu în fața ochilor după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben. Scor final Benfica - Zenit 1-0 #UEFA Champions league #Liga Campionilor