Astăzi s-au jucat primele două meciuri din întâlnirea de Fed Cup dintre România și Cehia. Din păcate #Simona Halep, deși pornea ca favorită, a pierdut în trei seturi în fața locului 13 WTAKarolina Pliskova. ”Rușinea” României a fost spălată de cea de-a doua jucătoare a noastră, Monica Niculescu, cea care a reușit să treacă de numărul 9 mondial, Petra Kvitova.

Meciul Simonei a început cu un prim ghem câștigat de cehoaică. Halep a revenit în cel de-al doilea ghem și a reușit să-și câștige serviciul. S-a mers apoi cap la cap până la 3-2, fiecare dintre cele două jucătoare reușind să câștige serviciul adversarei. După ce Simona a ajuns la 5-2, Pliskova a reușit să se mobilizeze și să egaleze la 5, reușind un break în extremis.

A fost apoi 6-5 și 6-6, partida mergând la tie-break, unde Halep a reușit să câștige dramatic, iar Pliskova demoralizată să arunce racheta de nervi. Scor final 7-6.

În setul secund. Halep câștigă primul ghem, iar Pliskova pe următoarele 3. În ghemul cu numărul 5, Simona reușește să ducă scorul la 2-3 cu un as, evoluția scorului fiind de aici încolo 2-4, 3-4 și 4-4. După break-ul care o aduce în avantaj pe Karolina, e momentul ca Simona Halep să dea cu racheta de pământ. Ultimul ghem al setului doi e câștigat tot de cehoaică, cu 4-6 și partida a intrat în decisiv.

Primul ghem al setului trei e câștigat de Halep, dar Pliskova revine și egalează. Fiecare dintre competitoare își câștigă următoarele servicii, însă cehoaica reușește un break, moment în care ”filmul” se rupe pentru Simona care nu mai reușește să revină până la final, cedând setul al treilea cu 2-6.

Meciul Monicăi Niculescu a debutat cu victoria în primul ghem al Petrei Kvitova. Românca revine, egalează și continuă să câștige până la 3-1, când cehoaica reușește să-și câștige serviciul după un ghem ce a durat 15 minute. Niculescu revine și câștigă următoarele două ghemuri ducând scorul la 5-2, moment în care Kvitova îi întrerupe seria victoriilor, însă asta nu o împiedică pe Monica să câștige primul set cu 6-3, după un ultim ghem la zero, pe serviciul adversarei.

În setul doi, Niculescu și Kvitova au mers ”cap la cap” până la 4-4 când românca s-a desprins și a reușit să câștige în fața dublei campioane de la Wimbledon cu 6-4. ”Ați fost minunați. Fără voi nu puteam sa câștig acest meci. Vă iubesc si vă mulțumesc” au fost cuvintele adresate publicului din Cluj de Monica Niculescu la finalul partidei, conform sport.ro.

Primul meci de duminică va fi cel al Simonei Halep cu Petra Kvitova, în cea de-a doua partidă urmând să intre pe teren Monica Niculescu, cea care va încerca în fața Karolinei Pliskova ceea ce Halep nu a reușit, victoria. În caz că scorul va rămâne tot egal, partida de dublu va fi cea care va încheia ziua de duminică și va decide echipa care va merge în semifinalele Fed Cup. #Tenis