Etapa cu numărul 24 din Liga I de fotbal a debutat vineri și se va termina luni, odată cu partida Stelei de la Chiajna.

În prima partidă a etapei, ASA Târgu Mureș a primit vizita Pandurilor.  A fost o partidă cu mare miză pentru echipa lui Petre Grigoraș, jucându-și practic șansele de accedere în play-off. Adrian Mutu a început partida pe bancă, antrenorul mureșenilor considerând că nu e 100% pregătit. La pauză oltenii conduceau cu un avantaj minim după ce în minutul 45+2 Săpunaru a transormat un penalty după un fault la Hora. În minutul 47 Mutu își face apariția în teren dar nu are un joc senzațional și din păcate finalul meciului indică același scor înregistrat la puză 0-1.

Sâmbătă Viitorul lui Hagi n-a reușit să țină piept moldovenilor de la CSMS Iași, care au reușit, la Ovidiu, puncte prețioase pentru accederea în play-off. Primul gol s-a dat la fel ca și în partida de la Târgu Mureș înainte de pauză. Cea de a doua reușită a aparținut tot moldovenilor, astfel că în minutul 52, Iașiul conducea cu 2-0. Golul Viitorului a venit dintr-un penalty acordat în minutul 89 și meciul s-a terminat 1-2. La conferința de presă de după partidă Hagi a explodat la adresa elevilor săi. "Am numai vedete în lot! Nu ştiu cum poţi să uiţi fotbalul într-o săptămână", a spus Regele.

Pe locul 10 înainte de partida cu giurgiuvenii, CFR n-a stat să-și lingă rănile în urma punctelor pierdute la TAS și a fost la un pas de obținerea unei victorii mari în deplasare.

Pe un teren îmbibat de ploaia căzută înaintea meciului, CFR Cluj a reușit să marcheze în minutul 38 și să-și majoreze avantajul în minutul 55. Astra a redus din handicap în minutul 63 cu ajutorul lui Marc cel care a scăpat mingea ”telefonată” în plasă, printre picioare. Ultimii care au înscris au fost tot giurgiuvenii, la ultima fază a meciului, reușind egalarea în minutul 90+2 prin Bodrin. Scor final Astra Giurgiu - CFR Cluj 2-2.

Duminică, CSU Craiova a trecut, nu fără emoții de Petrolul Ploiești. Cu un om mai puțin pe teren, după eliminarea lui Madson din minutul 59, în urma celor două galbene primite, oltenii ”reușiră” un 2-0 acasă cu ultima clasată din Liga I.

La Timișoara, ACS Poli a întâlnit duminică pe FC Voluntari. Oaspeții au reușit să marcheze când mai era doar un sfert de oră până la fluierul final, așa că timișorenii au alergat după egalare. În prelungiri, echipa lui Ionel Ganea înscrie din nou ducând scorul la 0-2, pentru ca un minut mai târziu Zicu să reușească golul pentru echipa de pe Bega, prea târziu însă pentru o revenire.

Scor final 1-2.

Ultimul meci al săptămânii dar nu și al etapei s-a jucat în capitală acolo unde câinii au reușit o victorie ce-i propulsează pe locul secund în clasamentul Ligii I, după victoria cu FC Botoșani. #Dinamo a înscris în minutul 27 prin debutantul Costache, aducând victoria echipei lui Mircea Rednic cu 1-0.

Înaintea partidei de mâine dintre Chiajna și Steaua, primele șase locuri ale clasamentului sunt ocupate în ordine de Astra Giurgiu cu 47 de puncte, Dinamo 44, Viitorul și Pandurii cu câte 43 de puncte, Steaua cu 40 și ASA Târgu Mureș cu 35 de puncte. #Liga 1 #Fotbal