Aseară, echipa națională de #handbal feminin a României a reușit o victorie superbă în fața actualei campioanei mondiale, Brazilia și s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin  care se desfășoară în Danemarca.

Meciul s-a desfășurat la Kolding și scorul final a fost de 25-22 pentru românce după ce România a condus la pauză cu 13-8. Meciul a fost unul încins iar România a beneficiat de o prestație excepțională a portarului Paula Ungureanu care a reușit câteva intervenții extraordinare.

Antrenorul naționalei României, Tomas Ryde a declarat imediat după meci, pentru Dolce Sport,  că acesta a fost foarte bine pregătit din punct de vedere tactic, că fetele și-au îmbunătățit mult jocul și că urmează jocul din sferturile de finală cu Danemarca, meci care va fi o provocare foarte mare.

Jucătoarea meciului, Paula Ungureanu, a declarat imediat după meci că ambiția a fost cea care a făcut diferența între cele două echipe și că le mulțumește din inimă fanilor care au fost alături de echipa națională și familiei care a susținut-o necondiționat. Acesta a mai spus că, pentru moment, preferă să se bucure de victorie și de luni să se gândească la meciul din sferturi.

Cele mai bune marcatoare ale  echipei naționale în meciul cu Brazilia au fost Brădeanu cu 7 goluri marcate și Neagu care a reușit șase goluri.

Meciurile din sferturile de finală se vor desfășura în data de 16 decembrie, România având o misiune foarte grea în fața echipei țării gazdă, Danemarca. Chiar dacă a început mai greu #campionatul mondial, România s-a redresat pe parcurs și a reușit până la urmă calificarea senzațională de ieri, în fața campioanei mondiale, Brazilia.

Semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin se vor desfășura în data de 16 decembrie iar finala în data de 18 decembrie. Campionatul Mondial constituie și un criteriu important de calificare la Jocurile Olimpice pentru echipele feminine de handbal, campioana mondială obținând calificarea direct în timp ce ocupantele pozițiilor 2-7 vor participa la turnee preolimpice de calificare.

Victoria fetelor noastre onorează istoria handbalului feminin românesc, echipa națională a României fiind singura echipă din lume care a participat la toate Campionatele Mondiale de handbal feminin.