Echipa naţională de #handbal feminin a României a ratat în acestă seară calificarea în finala campionatului mondial din Danemarca, după o partidă nerecomandată cardiacilor. A fost nevoie însă de prelungiri, pentru ca echipa noastră să cedeze. Fetele noastre au făcut un meci mare, iar echipa care le-a învins, Norvegia, este în finală, după patru ani de aşteptare. Trebuie spus că fetele noastre au jucat împotriva campioanei en-titre olimpică şi europeană.

După marele meci făcut împotriva echipei gazdă, Danemarca, România a ratat şansa se a ajunge în finala campionatului mondial de handbal feminin. A fost 27 la 27 la finalul celor 60 de minute de joc,România ducând a doua oară consecutiv o partidă în prelungiri.

Primele două reprize regulamentare au fost opuse, cu norvegiencele câştigând-o pe prima, la diferenţă de trei goluri, 17 la 14 şi cu româncele noastre magistrale în a doua repriză, pe care au câştigat-o cu scorul de 13-10. Astfel, s-a intrat în prelungiri, aşa cum se întâmpla şi acum două seri, împotriva Danemarcei.

Din păcate şi arbitrajul a fost potrivnic iar Norvegia, mai experimentată, a profitat de acest lucru, impunându-se, greu, cu scorul de 35 la 33, după disputarea prelungirilor.

Marcatoarele noastre au fost: Neagu - şase goluri, Nechita şi Manea - cinci goluri, Buceschi- trei goluri, Geiger şi Ardean- două goluri, respectiv Perianu-un gol.

Chiar dacă înfrângerea pare nemeritată, experienţa norvegiencelor şi-a spus cuvântul. Cu toate acestea, timp de 69 de minute, România a fost egala campioanei olimpice şi europene au fost momente când fetele noastre au fost superioare adversarelor.

În finala mică, România va întâlni Polonia, care a fost eliminată de Olanda.

Titlul mondial va fi disputat de batave, care pleacă cu şansa a doua în faţa norvegiencelor.  Cu siguranţă, după ultimele trei partide disputate, România pleacă favorită la câştigarea finalei mici, lucru care ne poate aduce pe podimului handbalului mondial feminin. Un loc pe care, după cum au jucat fetele noastre în această seară, îl merită pe deplin.