Real Madrid e în stare de șoc după ce a primit ieri o veste care a căzut ca un trăznet peste echipă și fanii ei. Formația a fost exclusă din Cupa Spaniei ediția 2015-2016, după ce a titularizat un jucător suspendat în meciul împotriva celor de la Cadiz, informează Mirror.

Denis Cheryshev a intrat pe teren de la începutul partidei și a deschis scorul în minutul trei. Real Madrid s-a impus în fața celor de la Cadiz cu 3-1, însă oficialii prezenți la meci au sesizat faptul că pe teren se află un jucător suspendat după ce a primit trei cartonașe galbene în ediția trecută de campionat, motiv pentru care Rafa Benitez l-a și scos la pauză de pe teren.

În vârstă de 24 de ani, rusul Denis Cheryshev a fost împrumutat sezonul trecut la Villarreal și ar fi trebuit să stea un meci și deci nu ar fi avut voie să joace în partida disputată miercuri, 2 decembrie 2015. Președintele clubului, Florentino Perez spune că va încerca să facă recurs și este dispus să meargă chiar la Tribunalul de Arbitraj Sportiv pentru a evita descalificarea. Oficialul a declarat că nici clubul și nici jucătorul nu au fost informați cu privire la suspendare și ca atare sancțiunea primită ar trebui anulată. El susține că a primit o notă din partea Federației de #Fotbal din Spania în care se precizează fapul că jucătorul într-adevăr nu a fost notificat cu privire la suspendarea primită. Întrucât asta încalcă articolul 41 din regulament, Florentino Perez este convins că Real Madrid va câștiga această bătălie și va juca în Cupa Spaniei.

Real Madrid a câștigat de 19 ori Cupa Spaniei, ultima dată în 2014 atunci când finala a fost un “El Clasico” încheiat cu scorul de 2-1 în fața celor de la FC Barcelona. Cupa Spaniei sau Cupa Regelui este cea mai veche competiție sportivă din Spania, fondată în 1903. Numele ei oficial este Campionatul Spaniei – Cupa Majestății Sale, Regele, deși este cunoscută pe scurt sub denumirea Cupa Spaniei pe plan internațional sau Cupa Regelui în Spania.

#FIFA a desemnat Real Madrid drept “cel mai de succes club din secolul XX”. Formația a câștigat de-a lungul timpului 32 de campionate interne și 19 trofee Cupa Spaniei. În competițiile europene a reușit un număr record de victorii, respectiv 10 în Liga Campionilor și Cupa Campionilor Europeni, dar a cucerit de două ori și Cupa UEFA. #Cristiano Ronaldo