Reprezentativa feminină de handbal a României încearcă astăzi obținerea medaliilor de bronz la #campionatul mondial de #handbal găzduit de Danemarca. Partida de astăzi este ocazia perfectă pentru o revanșă împotriva Poloniei, echipă ce ne elimina în urmă cu doi ani, în Serbia, în optimile mondialului.

Înaintea partidei de azi, conform Digi Sport, presa poloneză vorbește în termeni elogioși despre naționala noastră în urma partidelor de excepție reușite la această ediție a Campionatului Mondial. Presa din Polonia nu uită să amintească de parcursul dezastruos al din grupe, România calificându-se în optimi de pe locul patru, unde a reușit să bată deținătoarea titlului mondial, Brazilia, moment în care ”au suferit o metamorfoză”.

Jurnaliștii trag, de asemenea, un semnal de alarmă asupra ”pericolului” Cristina Neagu scriind că ”playmaker-ul de 27 de ani poate câștiga de una singură meciurile”.

Dacă reprezentativa noastră vine după două partide încheiate în prelungiri, cu Danemarca și Norvegia, polonezele sunt ceva mai odihnite, partida din semifinala cu Olanda neîntrebuințându-le foarte mult. Să sperăm totuși că echipa noastră va avea suficientă forță pentru a învinge revelația acestui turneu final, Polonia.

A început partida dintre Polonia și România

Primul gol este înscris de Cristina Neagu, dar replica polonezelor nu se lasă așteptată 1-1

Greșim în atac dar Paula Ungureanu apără și scorul rămâne egal

7 metri scos de Buceschi. Cristina Neagu marchează 1-2

Polonezele atacă dar Paula închide poarta. Greșim în atac, dar polonezele fac și ele o greșeală, iar România contraataca.

Ada Nechita înscrie 1-3

Polonia forțează în atac, iar România se desprinde la 3 lungimi prin golul lui Szucs 1-4

Time-out cerut de Polonia

Meciul se reia cu Polonia în atac, dar fetele noastre se apără bine

7 metri pentru apărare în semicerc. Apăărăăăă Ungureanu ... Bravo Paula!

Goool Cristina Neagu ... Polonia n-a mai marcat de 8 minute 1-5

Polonia vine în atac și faultează. România în atac pozițional. Cristina ratează pentru prima dată în acest meci

Polonia reușește în sfârșit să ne dea gol 2-5

Gol Eliza Buceschi 2-6. Polonezele marchează și ele 3-6

Oana Manea de pe pivot e de neoprit 3-7

Polonia înscrie printr-o aruncare de la 8 metri 4-7

Succesiv al României încheiat pe partea stângă și Elisei înscrie 4-8

Paula Ungureanu apără din nou și fetele noastre trec în atac. 7 metri pentru România. Aurelia Brădeanu ... ratează

Recuperăm o minge în apărare, dar Ada Nechita ratează pe contraatac

Polonia revine și aruncă în bară, iar România e din nou în atac

Oana Manea scoate o aruncare de la 7 metri și Cristina Neagu înscrie 4-9

Polonezele greșesc din nou în atac și România înscrie de pe semicerc.

Oana Manea se întoarce cu toată apărarea Poloniei în spate și marchează 4-10

Polonia cere din nou time-out

Fetele noastre se apără bine iar Polonia nu are soluții. Recuperăm atacul și ratăm iar Polonia înscrie 5-10

Goooool Melinda Geiger 5-11

Eliminare pentru echipa României și 7 metri pentru Polonia ... bară

Polonia marchează până la urmă 6-11

România în atac. Cristina Neagu aruncă de la 9 metri și înscrie 6-12

Paula Ungureanu are o nouă intervenție salvatoare și România pleacă în atac

Greșim în atac și Polonia marchează 7-12

Eliminare pentru România și suntem nevoiți să jucăm în inferioritate pentru 2 minute. Brădeanu alunecă și pierdem atacul, iar polonezele înscriu 8-12

Cristina Neagu aruncă de pe picioare și marchează 8-13

Polonia greșește în superioritate și România în efectiv complet pleacă din nou în atac

Eliminare pentru 2 minute și în tabăra Poloniei. Valentina Ardean-Elisei marchează 8-14

Polonia aruncă peste poartă când mai sunt 2 minute și jumătate până la pauză.

Greșim în atac, iar polonezele obțin o eliminare

7 metri pentru Polonia și ... eliminare din nou pentru România. Jucăm cu doar 4 jucătoare de câmp. Apărăăăăă Ionica Munteanu

Time-out cerut de România cu doar un minut înainte de pauză

Suntem în pre-pasiv și Cristina aruncă de la 9 metri ... peste poartă

Pasă greșită în atac a polonezelor. Gooool Cristina Neagu și repriza se încheie cu 8-15

Partida se reia. Polonia are lovitura de începere. România joacă cu un om mai puțin după ce Szucs a revenit pe teren

Greșim în atac, iar polonezele înscriu 9-15

Cristina pasează Oana marchează 9-16

Suntem în efectiv complet. Polonezele greșesc în atac. Suporterii români își fac simțită prezența în tribune. Rateaza Cristiandar apără portărița polonezelor. Acestea revin în atac și înscriu 10-16

Aurelia Brădeanu ratează de pe semicerc și Polonia e din nou în atac. Gol 11-16

Goool Ada Nechita 11-17

Atacul Poloniei se încheie cu gol 12-17

Elisei apare surprinzător pe semicerc și înscrie 12-18

Primim gol de pe pivot 13-18

Oana scoate o aruncare de la 7 metri. Neagu înscrie și cu acest gol trece în fruntea clasamentului marcatorilor de la Campionatul Mondial 13-19

Polonezele aruncă în bară iar Manea scoate din nou o eliminare. Se marchează la ambele porți și scorul ajunge la 14-20

Mai sunt 20 de minute până la medalia de bronz

Melinda Geiger înscrie și România se duce din nou la 7 goluri avans 14-21

Polonia greșește în efectiv complet. Cotraatac al României ... gooooool Oana Manea 14-22

7 metri pentru Polonia. În poarta României reintră Ionica Munteanu și ... apărăăăăăăă

Oana Manea scoate din nou un 7 metri pentru noi. Cristina Neagu marchează pentru a 9-a oară ... 14-23

Eliminare în tabăra noastră și 7 metri pentru Polonia. Paula Ungureanu nu se mai poate opune. 15-23

Greșim atacul și Polonia trimite în bară

Atac pozițional al fetelor noastre. Gooooool Neagu de pe picioare 15-24

Apărăăăă Paula din nou o aruncare din extremă a polonezelor. Cristina Neagu se duce la schimbare

Polonia aruncă mult peste poartă și România trece în atac. Gooool Eliza Buceschi 15-25

Suntem la 12 minute de medalia de bronz

Eliminare pentru Szucs care joacă cu fractură de piramidă nazală.

Gol Polonia 16-25

Ne grăbim în atac și pasăm greșit, polonezele vin în atac. Apărăăăăă Paula

Goool în inferioritate marcat de Tănăsie 16-26

Aproape nici o titulară a echipei României nu mai e pe teren

Polonia ratează atacul și goooool pentru România. Luciana Marin marchează pentru 16-27

Scăpăm din nou fără gol și suntem în atac. Gooooool Gabriela Perianu 16-28

Echipa tehnică a Poloniei cere time-out

Partida se reia. Mai sunt 7 minute până la final. Polonia e în atac. Gol 17-28

Atac pozițional al României. Patricia Vizitiu aruncă de la șold și marchează 17-29

Marchează și Polonia 18-29. Fetele noastre se relaxează pentru că scorul le-o permite

Ratăm în atac, dar recuperăm în apărare. Pierdem din nou atacul. Fază frumoasă a Poloniei care marchează 19-29

Crina Pintea trimite în bară și Luciana Marin primește o eliminare. Gol din 7 metri al Poloniei 20-29

3 minute până la final. Goool România. Patricia Vizitiu marchează pentru 20-30

Recuperăm atacul dar ratăm contraatacul și Polonia revine cu gol 21-30

Vizitiu aruncă de pe picioare și înscrie 21-31

Ultimul minut de joc. Polonia e în atac dar România recuperează după ce Ionica Munteanu apără. Ne grăbim și ratăm dar nu mai contează.

Polonia marchează 22-31

Meciul se încheie. România a câștigat medalia de bronz. Bravo fetelor!

Cu 10 goluri marcate, Cristina Neagu e desemnată jucătorul meciului. Bravo Cristina!