Danemarca și România joacă în această seară pentru un loc în semifinale la Campionatului Mondial de Handbal feminin.

România începe. Elisei arunca după aproape două minute de pe extrema stangă si rateaza

Danemarca vine în atac, dar Paula Ungureanu e pe fază și apără

Revenim în atac și Oana Manea înscrie pentru 0-1

Apără din nou Paula Ungureanu. Elisei marchează 0-2

Danemarca înscrie și ea primul gol 1-2

În replică Aurelia Brădeanu marchează pentru  1-3

Danezele revin în atac și reduc din diferență 2-3

Aruncare de pe picioare a lui Buceschi apărata de daneze care rateaza la rândul lor atacul

Minutul 7 primul 7 metri al partidei pentru Romania, Cristina Neagu marcheaza 2-4

Danezele repun mingea în joc dar Paula Ungureanu e din nou îngerul păzitor al României

Pasă gresita, danezele revin în atac

Min.

9 apărare în semicerc ... 7 metri pentru Danemarca ... gol 3-4

Cristina Neagu aruncă peste poartă, danezele marchează pe cotraatac 4-4 min 10

Min. 11 Încă un 7 metri scos de Eliza Buceschi ... Neagu marchează 4-5

Ada Nechita fură o minge în apărare și plecăm pe contra-atac ce se transformă în pozițional. Eliza Buceschi forțează și marchează 4-6

Min. 13 Eliminata Gabi Szucs pentru 2 minute. Danemarca înscrie după o pasă la pivot 5-6

Brădeanu înscrie pentru România în inferioritate numerică 5-7

Danezele ratează atacul. România în efectiv complet. Intră Melinda Geiger, dar ratăm și danezele înscriu 6-7

7 metri scos de Melinda Geiger și Neagu trimite mingea în bară, din păcate

Apără Paula dar ratăm atacul și Danemarca revine pe semicercul nostru. Blocăm atacul și revenim în pozițional

Gol Danemarca în minutul 20.

Time out cerut de România la scorul de 7-7

Se marchează și la o poartă și la cealaltă. Scor 10-11 în minutul 27

Cristina Neagu e de neoprit, marchează pentru 10-12

Eliminare 2 minute. România în inferioritate dar câștigăm atacul. Cristina Neagu înscrie și România încheie prima repriză la o distanță de 3 goluri, scor 10-13

Începe repriza a doua ...

Eliminare 2 minute pentru Laura Chiper și danezele înscriu de la 7 metri 11-13

Pierdem mingea după o amenințare de joc pasiv, danezele revin în atac și marcheaza 12-13

Pași Aurelia Brădeanu și Danemarca egalează 13-13

Reușim să marcăm prin Cristina Neagu 13-14

România în efectiv complet. Paula Ungureanu apără și România pleacă în atac

Min. 33 Eliminare pentru Danemarca

Încă o eliminare pentru Danemarca și 7 metri transformat de Cristina Neagu 13-15

Avem doi oameni în plus pe teren și marcăm din nou 13-16

Danemarca marchează în dublă inferioritate și marchează 14-16

România înscrie din nou 14-17

Min. 37 Danemarca în efectiv complet reușește să înscrie 15-17

Atac pozițional pentru România și Neagu marchează 15-18

A doua eliminare pentru Luciana Marin ...

România joacă în inferioritate și Danemarca înscrie 16-18

Min.40 Greșim în atac și danezele înscriu 17-18

România în efectiv complet. Forțăm un fault și obținem o aruncare de la 9 metri. Aruncăm direct și ratăm dar rămânem în atac și Neagu înscrie 17-19. Eliminare de 2 minute pentru daneze

Danezele ratează atacul, ceea ce facem și noi, dar Danemarca ratează. Valentina Ardean-Elisei eliminată pentru 2 minute

Aruncare de la 7 metri și Danemarca înscrie pentru 18-19

Pierdem atacul ...

Min. 45 Închidem foarte bine la pivotul danezelor, dar până la urmă acestea egalează 19-19

România joacă din nou în 7. Ada Nechita înscrie dintr-un unghi imposibil 19-20

Schimbăm portarul. Între buturile noastre intră Munteanu

Forțare a danezelor și România e din nou în atac și înscrie prin Buceschi 19-21

Gol invalidat pentru Danemarca, dar primesc 7 metri și Eliza Munteanu nu se poate opune 20-21

Min. 47 Gol înscris de Ada Nechita 20-22 și antrenorul danezelor cere time-out.

Meciul se reia cu Danemarca în atac. Luăm gol de la 9 metri 21-22

Gol pentru România. Oana Manea marchează 21-23 dar replica danezelor nu se lasă așteptată 22-23

Min. 50 Neagu înscrie din nou pentru a 11-a oară 22-24

Danezele încearcă o boltă care trece peste poartă. Între buturile noastre a revenit Paula Ungureanu

Pasă greșită către pivot și danezele vin în atac

Gol Danemarca 23-24

Min. 53 Cristina Neagu luată om la om. Scapă din marcaj și o lovește în plină figură pe portărița danezelor

Angajare pe pivot a danezelor care marchează 24-24

Ada Nechita aruncă pe lângă poartă ...

Apărăăăă senzațional Paula Ungureanu și ne salvează cu prețul unei accidentări ...

Time-out cerut de tehnicienii noștri

Cei 12.000 de danezi din tribune sunt în picioare. România atacă ... goooooooool Cristina Neagu 24-25

Min. 56 Blocăm o aruncare și suntem din nou în atac

Aurelia Brădeanu greșește ... danezele egalează 25-25

Cristina Neagu pătrunde și marchează din nou pentru a 13-a oară 25-26

Hansen scapă pe semicerc și egalează 26-26

Min. 58 Danezele faultează și aruncăm de la 7 metri. Hai Cristina!

Goooooooooooooooooooooooooooooool 26-27

Mai sunt doar 45 de secunde. Danezii cer time-out

Din tribune se aude România! România! ...

Nu se poate ... 7 metri pentru Danemarca ... apărare în semicerc ...

Apărăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăă Paula Ungureanu ....

Din nou 7 metri ... Danemarca înscrie 27-27

Time-out cerut de România cu 9 secunde înainte de final ...

7 metri pentru România în ultima secundă a meciului ...

Hai Cristina!!!

Nu se poate așa ceva ... apără portărița danezelor ... nu-i nimic. Mergem în prelungiri ...

Începe prima repriză a prelungirilor ...

România e în atac ... Ada Nechita ratează incredibil ...

Danemarca marchează și conduce după 61 de minute în fața României 28-27

Gol pentru România. Eliminare pentru Danemarca 28-28

Danezele aruncă la limita pasivului. Paula apără

Pătrunde Brădeanu și înscrie 28-29

Danezele faultează în atac

Aruncă Neagu dar este blocată și danezele sunt în atac dar ratează și prima repriză de prelungiri se încheie

Începe repriza a doua a prelungirilor cu Danemarca în atac ... gol 29-29

Cristina Neagu marchează din nou pentru a 15-a oară 29-30

Danezele aruncă în bară după o deviere a Paulei Ungureanu

România forțează și pierde atacul ...

Gol Danemarca 30-30 când mai e un minut de joc și România e în atac

Gooooooooooooooooooooooooooooooooooooool Ada Nechita în ultima secundă 30-31 SUNTEM ÎN SEMIFINALĂ!!!

Cristina Neagu a fost aleasă jucătorul meciului

Bravo România!

În cealaltă partidă a serii, Norvegia a învins la limită Muntenegru cu 26-25 și va juca împotriva noastră în semifinală. Cealaltă partidă în care se va decide finalista va fi Olanda - Polonia. #handbal #campionatul mondial