S-a consumat și ultima etapă din grupele din Liga Capionilor pentru cele 16 echipe din grupele A, B, C și D. Iată, pe scurt, povestea partidelor disputate marți.

Grupa A

Real Madrid a trecut de Malmo cu 8-0, un scor ce nu poate fi comentat. Singurele lucruri ce merită luate în seamă sunt cele 4 goluri ale lui Ronaldo și hat-trick-ul lui Benzema, precum și faptul că galacticii și-au trecut în cont două goluri în același minut, 74. În cel de-al doilea meci al grupei, Șahtior, deși învinsă cu 2-0 pe terenul parizienilor de la PSG au salvat ”in extremis” acest sezon, calificându-se în Europa League.

Grupa B

Meciuri de infarct în această grupă a #UEFA Champions league.

Mancester United a fost foarte aproape de calificare, dar va trebui să se mulțumească doar cu Europa League, după ce a pierdut la Wolfsburg cu 3-2. Trupa lui Van Gaal spera încă la primăvara Ligii Campionilor înainte cu 8 minute de final, însă golul lui Naldo din minutul 84 le-a spulberat orice vis de mărire. În cel de-al doilea meci TSKA Moscova a fost foarte aproape să-i încurce rău pe olandezii de la PSV, chiar la ei acasă. Rușii au condus până în minutul 74, însă cele două goluri din ultimul sfert de oră a oprit tabela la 2-1.

Grupa C

Turcii de la Galatasaray au tremurat destul de tare la gândul că nu vor ajunge în primăvara europeană mai ales că primul gol l-au marcat oaspeții de la Astana în minutul 62. Două minute mai târziu a restabilit egalitatea, iar meciul s-a terminat 1-1. Duelul fruntașelor grupei, Benfica și Atletico Madrid, a fost câștigat de spanioli cu 1-2, portughezii reușind ”să o bage în plasă” abia în minutul 75.

Grupa D

Borussia Monchengladbach a fost foarte aproape de o surpriză dar și de Europa League în meciul jucat pe terenul ”cetățenilor”, conducând până în minutul 80. Mancester City s-a dezlănțuit însă pe final și au mai înscris de trei ori, iar partida s-a încheiat cu 4-2, lăsându-i acasă pe nemți după ce Sevilla a reușit o victorie la limită în fața italienilor de la Juventus, scor 1-0. #Liga Campionilor #Fotbal