Până acum, înaintea ultimei etape din grupele UEFA Champions League, nouă echipe au trecut, matematic vorbind, în faza următoare a competiției. Este vorba despre Real Madrid, PSG, Atletico Madrid, Benfica Lisabona, Juventus Torino, Manchester City, Barcelona şi Zenit Sankt Petersburg.

Grupa A

Șahtior și Real Madrid au făcut spectacol în Ucraina, într-o partidă cu 7 goluri și o revenire spectaculoasă a echipei lui Mircea Lucescu de la 0 la 4. Toate cele trei goluri ale trupei lui Il Luce au fost înscrise în ultimul sfert de oră, însă din păcate nu a fost suficient și echipa românului a fost nevoită să se recunoască învinsă de galactici.

Scor final, 3-4. În cealaltă partidă a grupei, Malmo n-a avut nici un cuvânt de spus, scorul înregistrat de tabelă, 0-5 arătând clar că PSG nu le-a dat nici o șansă suedezilor.

Grupa B

Duelul celor două clasate de la mijlocul clasamentului grupei, Manchester United și PSV s-a terminat nedecis 0-0 așa că va mai trebui să așteptăm două săptămâni pentru a afla echipele calificate. Teoretic, PSV are șanse mai mari, dat fiind că în ultima etapă joacă acasă cu ultima clasată în timp ce englezii joacă în deplasare la fruntașa grupei. În cea de a doua partidă Wolfsburg și-a consolidat poziția de lider, cu acest 0-2 obținut în deplasare, chiar dacă a tremurat puțin pe terenul rușilor de la TSKA Moscova, până prin minutul 67 când Schurrle a reușit să marcheze primul din cele două goluri ale sale.

Grupa C

Calificată matematic, de pe poziția secundă, Benfica nu și-a făcut mari probleme pe terenul ultimei clasate, Astana, așa că scorul înregistrat la final, 2-2, a mulțumit pe toată lumea.

Atletico, la rândul ei, a punctat tot de două ori însă Galatasaray n-a reușit să ”o bage în ațe” nici măcar odată, drept pentru care cu 0-2, madrilenii s-au ”cocoțat” pe primul loc al grupei.

Grupa D

Juventus a rezolvat încă din minutul 18 ”ecuația” locului întâi din grupă, așa că după 1-0 Manchester City a trebuit să se mulțumească cu locul secund. Meci cu multe goluri a fost la Monchengladbach acolo unde Sevilla a reușit să marcheze doar de două ori, spre deosebire de gazde care au dat de două ori mai multe goluri, acest 4-0 aducându-le măcar un loc în Europa League, deocamdată. #UEFA Champions league #Liga Campionilor #Fotbal