Etapa a patra din Europa League s-a disputat joi seara și deja se cunosc primele patru combatante din primăvara europeană. Acesta sunt Napoli, Rapid Viena, Dortmund și Molde. Surpriza serii a venit din Albania, acolo unde Skenderbeu a spulberat-o pe Sporting de care a trecut cu 3-0, în timp ce Bilbao a măturat pe jos cu sârbii de la Partizan Belgrad pe care i-au bătut cu 5-1.

Grupa A

Duelul echipelor de la mijlocul clasamentului grupei s-a terminat nedecis, Ajax și Fenerbahce remizând 0-0, în timp ce Molde, cu victoria din Scoția la Celtic, scor 1-2 e deja în primăvara europeană.

Grupa B

Docarii din Liverpool au reușit o victorie la limită 0-1, ce le dă speranțe, în confruntarea din deplasarea de la Rubin Kazan, în timp ce Sion și Bordeaux au terminat la egalitate 1-1, golul gazdelor venind abia în cel de-al patrulea minut al prelungirilor.

Grupa C

Dortmund a făcut ”instrucție” cu Qabala, de care a trecut cu 4-0 și cu cele 10 puncte nu își mai face nici un fel de griji în privința calificării. În cea de-a doua partidă grecii au fost nevoiți să se recunoască învinși, FC Krasnodar - PAOK încheindu-se 2-1.

Grupa D

Brugge - Legia Varșovia s-a terminat 1-0 și polonezii au pierdut orice speranță la calificare, rămânând cu doar un singur punct, în timp ce Napoli, deși are maximum de puncte, 12, a turat în continuare motoarele și a spulberat Midtylland cu 5-0.

Grupa E

Dinamo Minsk rămâne și în continuare fără punct. Chiar dacă a deschis scorul în meciul cu Villareal a trebuit să se încline în fața spaniolilor, scor final 1-2. În cea de-a doua partidă a grupei Viktoria Plzen le-a dat ceva emoții austriecilor de la Rapid Viena, dar la final tabela a arătat 1-2.

Grupa F

Braga n-a reușit să-și consolideze poziția de lider și s-a înclinat în partida din deplasare cu Marseille, scor final 1-0, în timp ce Liberec îi suflă în ceafă după ce a câștigat la limită, 0-1, în deplasare la Groningen.

Grupa G

De pe ultimul loc al grupei Rosenborg n-a reușit să le țină piept italienilor de la Lazio, care au tranșat în primele 30 de minute soarta partidei. Scorul final a fost 0-2. Cea de-a doua clasată, Saint-Etienne a trecut și ea fără probleme de Dnepr cu 3-0.

Grupa H

Beșiktaș și Lokomotiv Moscova au terminat la egalitate 1-1, în timp ce Skenderbeu a produs surpriza grupei trecând cu un usturător 3-0 de Sporbting Lisabona.

Grupa I

Belenenses n-a reușit să facă față elvețienilor de la FC Basel, iar meciul s-a terminat cu scorul de 0-2, același scor înregistrându-se și în partida Lech Poznan - Fiorentina.

Grupa J

Qarabag - Monaco s-a terminat la egalitate 1-1, în timp ce Tottenham a trecut de Anderlecht cu 2-1.

Grupa K

Asteras Tripolis a trecut cu 2-0 de APOEL Nicosia, iar Sparta Praga și Schalke au terminat la egalitate 1-1.

Grupa L

Atletic Bilbao a făcut scorul etapei cu Partizan Belgrad, 5-1, scor fluviu înregistrându-se și în cea de a doua partidă a grupei, Augsburg - AZ Alkmaar 4-1. #Fotbal