Unul dintre titularii echipei #Steaua Bucureşti care în 1986 câştiga Cupa Campionilor Europeni la fotbal a murit azi la doar 56 de ani. Acesta s-a sinucis în locuinţa sa din Baia Mare după ce a luat un pumn de pastile.

Lucian Bălan s-a născut pe 25 iunie 1959 şi a marcat de 17 ori în cele 232 de meciuri pe prima scenă fotbalistică a ţării. Acesta a avut în palmares patru titluri de campion al României şi trei Cupe, toate câştigate cu Steaua. Bălan a fost unul dintre titularii acelei seri magice de la Sevilla, din 1986, când campioana României reuşea câştigarea Cupei Campionilor Europeni. De asemenea, acesta a fost prezent şi un an mai târziu când Steaua câştiga Supercupa Europei, dar şi în 1989 în finala pierdută din Cupa Campionilor Europeni.

ProSport notează că Lucian Bălan a încetat din viaţă în urma unei intoxicaţii voluntare cu medicamente. Fosta glorie a Stelei a lăsat în urma sa un bilet de adio dar deocamdată nu se ştie ce scria pe acesta. Fostul fotbalist a mai avut o tentativă de #Sinucidere în 2010 pe 31 septembrie când a încercat să-şi pună capăt zilelor aproximativ în acelaşi mod ca joi, luând medicamente în combinaţie cu alcool. Pentru că a fost găsit la timp şi a fost rapid transportat la spital, medicii au reuşit să-l salveze. De această dată, însă, cadrele medicale de pe salvarea sosită la faţa locului au trebuit să se declare neputincioşi, pronunţând decesul fostului fotbalist. Acesta a fost găsit fără suflare de fiul său.

Potrivit apropiaţilor fostul mare fotbalist al generaţiei de aur a Stelei trecea printr-o perioadă nefastă din viaţa sa după ce la începutul lunii trecute îi murise mama, fapt ce a atras şi alte nenorociri.

Din cauza depresiei, cel mai probabil, fostul mijlocaş a făcut un atac cerebral la scurtă vreme după tragedia ce l-a lovit. Într-o ultimă declaraţie dată reporterilor cancan.ro acesta recunoştea că trece printr-o perioadă neagră a vieţii sale şi încearcă să se recupereze.

Primarul municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheş s-a declarat şocat la aflarea veştii şi abia când a aflat de tragedie şi-a dat seama de ce nu a mai ajuns Lucian Bălan astăzi la el. "M-a sunat aseară şi trebuia să vină astăzi la mine. Este absolut şocant" a spus acesta.