În Italia, orice echipă din România poate să se considere acasă. Mai cu seamă echipa naţională de #Fotbal care, marţi seară, a disputat o partidă amicală, la Bologna, împotriva gazdelor. Deşi în tribune au fost 17.000 de italieni, deseori cei 4000 de români au acoperit fondul sonor, scandând numele România, România ca şi cum partida s-ar fi jucat acasă, nicidecum în deplasare.

Iar România le-a dăruit suporterilor un meci frumos dar şi un rezultat bun, 2-2 (la pauză 0-1), rezultat care vine să ne dea speranţe pentru Campionatul European de Fotbal, care se va desfăşura anul viitor, în Franţa.

Înainte de fluierul de start, s-a ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor ucise vineri seară la Paris, dar şi a celor din clubul Colectiv iar jucătorii noştri au avut inscripţionate, pe tricouri, numele celor decedaţi

Naţionala noastră a deschis repede scorul, în minutul 7, prin Bogdan Stancu.

Acesta a rămas pe picioare la marginea careului italian şi, de acolo, a şutat fără speranţe pentru portarul italian Buffon.

Până la pauză, italienii au încercat să revină în joc, însă golul egalizator a venit de-abia în minutul 56, când Marchisio a marcat dintr-un penalty contestat de apărarea noastră.

10 minute mai târziu, Italia trece în avantaj, prin Gabbiadini, de-abia intrat în teren, care înscrie în minutul 66, dintr-o poziţie suspectă de ofsaid.

Selecţionerul României face câteva schimbări pentru ultimele 10 minute ale partidei, iar una dintre ele, Andone, se dovedeşte inspirată, pentru că tânărul fotbalist care activează în Primera Division a marcat, în minutul 88, golul care a închis tabela la scorul de 2-2 dar, mai presus de toate, i-a făcut pe cei 4000 de români din tribune să plece fericiţi de la stadion.

Tot în această seară, s-au stabilit şi ultimele două participante la Campionatul European.

Ele sunt Suedia şi Ucraina. Ambele echipe au obţinut rezultate de egalitate, Danemarca -Suedia 2-2 şi Slovenia - Ucraina 1-1, scoruri la care oaspeţii merg mai departe.

Alte rezultate înregistrate în partidele amicale au fost: Polonia- Cehia 3-1, Anglia-Franţa 2-0. Partidele Germania-Olanda şi Belgia- Spania au fost amânate.