Marți s-au desfășurat primele opt partide din cea de a treia etapă a UEFA Champions League.

Grupa E

Cu un singur șut pe poartă în 90 de minute nu ai cum să reziști în fața FC Barcelona, astfel că până la urmă dubla lui Rakitic a adus liniștea pe Borisov Arena, unde Bate a trebuit să se recunoască înfrântă. Scor final 0-2. Cealaltă partidă a grupei a fost, însă, mult mai interesantă. Deși au fost conduși cu 2-0 în minutul 19, primul gol fiind marcat dintr-un penalty în minutul 4, AS Roma a reușit să ducă scorul la 4-2 în minutul 73. Cu toate acestea italienii n-au reușit să termine învingători pe terenul celor de la Bayer Leverkusen, aceștia reușind egalarea cu 4 minute înainte de expirarea timpului regulamentar, astfel că tabela a arătat la final 4-4.

Grupa F

Guardiola n-a reușit o figură prea frumoasă pe Emirates Stadium, chiar dacă bavarezii au avut posesia 69% din timpul de joc. În final Arsenal și-a luat ”partea leului” și a reușit să treacă de Bayern Munchen cu 2-0, cel de-al doilea gol fiind înscris de un neamț ”get-beget”, Mesut Oezil. Olympiakos e la a doua victorie consecutivă, în deplasare, în grupele Ligii Campionilor. După londonezi, victime în această etapă le-au căzut croații de la Dinamo Zagreb de care au trecut cu 1-0.

Grupa G

Meci fără istoric, dar și fără goluri la Kiev. Singurul lucru care l-a mai scos din amorțeală pe arbitrul partidei au fost cele două cartonașe galbene pe care le-a arătat în repriza a II-a, câte unu de fiecare parte, să nu se supere nimeni. Scor final Dinamo Kiev - Chelsea 0-0.

Israelienii de la Maccabi Tel Aviv rămân în continuare fără puncte în grupele Champions League, FC Porto administrându-le un sec 2-0 în partida de marți.

Grupa H

Spaniolii de la Valencia n-au avut deloc un meci ușor cu belgienii de la Gent, scorul la pauză fiind egal, 1-1. În cea de-a doua repriză, victoria valencienilor a venit abia în minutul 72, într-o partidă încheiată după ce arbitrul a scos din buzunar de 8 ori cartonașul galben, iar tabela a arătat 2-1. Dup trei partide, Lyon rămâne fără victorie în grupe, Zenit St. Petersburg arătându-și supremația și reușind să le administreze francezilor un usturător 3-1. #UEFA Champions league #Liga Campionilor #Fotbal