Deşi mulţi sperau că va fi turneul vieţii pentru Simona Halep, dat fiind că principala contracandidată Serena Williams îşi anunţase neparticiparea la Turneul Campioanelor, lucrurile n-au arătat deloc bine pentru constănţeancă.

După primul meci, cel cu Flavia Pennetta părea că Simona îşi merita pe deplin statutul de favorită la Singapore, după ce a trecut de italiancă destul de uşor. A venit apoi "hopul" numit Maria Sharapova, pe care Halep n-a reuşit nici de data aceasta să o înfrângă, rusoaica fiindu-i net superioară la toate capitolele, arătând tuturor că locul trei al clasamentului WTA este doar o poziţie datorată neparticipării la prea multe turnee în acest sezon, din cauza unor accidentări.

În partida de joi, ultima a Grupei Roşii pentru #Simona Halep, constănţeanca a părut că nu se regăseşte pe teren şi chiar dacă a avut câteva sclipiri în primul set, tenisul jucat de ea a fost unul "obosit" şi fără vlagă. Simona a început bine meciul cu Agnieszka Radwanska ducând scorul la 3-1 în favoarea ei. După acest moment a lăsat motoarele la relanti, iar poloneza atât a aşteptat pentru a pune stăpânire pe joc. Următoarele trei ghem-uri au fost câştigate de Radwanska, cea care a alergat-o pe Halep pe tot terenul. Românca a reuşit egalarea la 4 şi până la final s-a mers "cap la cap". În tie-break Simona a reuşit să ducă scorul la 5-1, dar pierde incredibil minge după minge, astfel că poloneza câştigă cu 7-5.

Setul doi este, practic, unul fără istoric. Căderea fizică şi mai ales psihică a Simonei Halep, după cele întâmplate în finalul primului set, este cât se poate de evidentă, astfel că nu reuşeşte să-şi revină şi Agnieszka Radwanska reuşeşte să obţină punct după punct încheind partida la scorul de 6-1.

la finalul partidei de la Singapore poloneaza a primit din partea organizatorilor Turneului Campioanelor un buchet de flori, fiind astfel felicitată pentru victoria cu numărul 500 a carierei sale.

Simona Halep se întoarce acasă cu 370 de puncte WTA şi un cec de 304.000 de dolari. #Tenis