#Simona Halep a păşit cu dreptul în ediţia din acest a întâlnirii celor mai bune opt sportive din clasamentul WTA. În primul meci al Grupei Roşii de la Turneul Campioanelor, constănţeanca a trecut de italianca Flavia Pennetta în doar o oră şi 11 minute.

Deşi scorul întâlnirilor directe îi era net nefavorabil, Pennetta reuşind până acum să o învingă în patru din cele cinci întâlniri, Halep s-a mobilizat exemplar şi a reuşit două seturi de senzaţie în faţa celei care i-a smuls titlul în acest an la US Open.

La Singapore Indoor Stadium, Simona Halep a arătat exact ceea ce trebuie ca iubitorii tenisului să vadă la un viitor număr 1 mondial, concentrare, dăruire, dârzenie, determinare, atribute care nu au făcut decât să minimizeze orice efort făcut de Flavia Pennetta pentru a o scoate din ritm pe jucătoarea noastră.

De cealaltă parte italianca a părut foarte relaxată pentru o partidă de un asemena nivel, lucru surprinzător dat fiind faptul că după Turneul Campioanelor, actualul număr opt mondial a anunţat că se va retrage.

Primul set a fost unu fără istoric şi ne-a arătat o Simona Halep dezlănţuită, gata să facă orice efort pentru a arăta că merită locul pe care îl ocupă în clasament şi statutul de mare favorită din acest an la Singapore. Scorul după 25 de minute de joc, 6-0, a reflectat pe deplin atmosfera din teren. În cel de-al doilea set, italianca a părut că-şi revine "din pumni" şi a reuşit să ţină pasul cu Simona până la 3-3, egalând de fiecare dată. După ce al şaptelea ghem a fost câştigat la zero de constănţeancă, Pennetta a solicitat din nou prezenţa antrenorului, încercând să găsească soluţii pentru a opri avântul româncei.

Setul şi meciul s-a terminat, însă, fără ca italianca să reuşească să găsească "cheia". 6-3 în setul doi şi Halep şi-a trecut în palmares prima victorie din acest an la Turneul Campioanelor.

Simona Halep a reuşit, odată cu această partidă şi performaţa de a intra în Cartea de Aur a tenisului feminin, fiind singura care a reuşit, de două ori, să câştige un set la zero în Turneul Campioanelor în faţa unei câştigătoare de Grand Slam din acelaşi an. Culmea este că ambele jucătoare pe care a reuşit să le bată cu 6-0 într-un set la un asemenea nivel sunt câştigătoare de US Open. Prima "victimă" a fost Serena Williams anul trecut, iar cea de a doua, duminică, Flavia Pennetta. #Tenis