A doua seară de #Fotbal din această săptămână în Liga Campionilor i-a lăsat un gust amar lui Mircea Lucescu. După un sec 4-0 administrat de Real Madrid săptămâna trecută, a venit usturătoarea înfrângere de ”acasă”. Iată cum s-au desfășurat ”ostilitățile” în UEFA Champions League:

Grupa A

Real Madrid a trecut ușor de suedezii de la Malmo, chiar dacă scorul nu a fost așa de mare precum s-ar fi așteptat susținătorii galacticilor. Reușitele din minutele 29 și 90, ale lui Cristiano Ronaldo, i-a așezat, cu acest 2-0 pe madrileni în fruntea grupei. Echipa lui Il Luce, Shahtior Donetsk, în schimb, a fost spulberată de Paris Saint Germain, golurile lui Serge Aurier, David Luiz și Darijo Srna consfințind victoria francezilor cu 3-0 în deplasarea din Ucraina.

Grupa B

După ce săptămâna trecută trecea la limită de Mancester, PSV Eindhoven a fost nevoită să se încline în fața rușilor de la CSKA Moscova într-o partidă cu 5 goluri, încheiată cu scorul de 3-2 în favoarea gazdelor. În cea de a doua partidă a grupei, chiar dacă s-a văzut condusă încă din minutul 4, Mancester United a reușit să-și revină și să tranșeze partida cu Wolfsburg în favoarea ei. Scor final 2-1.

Grupa C

Turcii de la Galatasaray n-au avut deloc o partidă ușoară pe terenul celor de la FC Astana. Chiar dacă au înscris primii, meciul s-a terminat nedecis, 2-2. În cea de-al doua partidă a grupei, Atletico a fost nevoită să se recunoască înfrântă pe teren propriu, Goncalo Guedes fiind cel ce a adus victoria portughezilor de la Benfica, la final tabela arătând 1-2.

Grupa D

Borussia Moenchengladbach e pe ultimul loc în grupă după al doilea meci pierdut în actuala ediție a #UEFA Champions league.

De această dată nemții au pierdut cu 1-2 în fața mult mai titratei Mancester City, însă scorul ar fi putut fi altul dacă Raffael nu rata penalty-ul din minutul 20. Cu un gol la finalul primei reprize și un altul la  finele celei de-a doua, Juventus a avut o misiune relativ ușoară în partida de acasă cu Sevilla. La final tabela arăta 2-0, italienii putând respira liniștiți fiindcă sunt pe primul loc al grupei. #Liga Campionilor