Echipa lui Mircea Lucescu pare să nu-și mai revină. Trupa lui Ahmetov e la a treia înfrângere consecutivă în actuala ediție a grupelor UEFA Champions League

Grupa A

Actuala ediție de #Liga Campionilor nu pare să fie de bun augur pentru Șahtior-ul lui Lucescu. După ce a pierdut în fața Real-ului cu 4-0 și împotriva PSG-ului cu 3-0, echipa din Donețk s-a împiedicat și de Malmo, tabela arătând la final 1-0. Singurul lucru de notat ar mai fi penalty-ul ratat de suedezi care ar fi putut face ca înfrângerea să fie și mai dureroasă. În cea de a doua partidă a grupei, cele două pretendente la primăvara europeană, Real Madrid și PSG au terminat nedecis 0-0.

Grupa B

Mancester United n-a avut deloc o misiune ușoară pe terenul rușilor de la CSKA Moscova, reușind să marcheze golul de 1-1 abia în cea de a doua repriză și astfel să spele ”rușinea” unei înfrângeri ce ar fi putut să-i scoată din cărțile pentru primăvara europeană. În cel de-al doilea meci al grupei, pe Volkswagen Arena, Wolfsburg a predat o adevărată lecție de #Fotbal olandezilor de la PSV Eindhoven de care au trecut ușor cu 2-0. Oaspeții au fost aproape de a reduce diferența de pe tabelă în minutul 90, însă Jurgen Locadia nu a reușit să transforme lovitura de la punctul cu var obținută la un fault al lui Benaglio.

Grupa C

După egalul din etapa precedentă cu Galata, FC Astana venea cu un moral foarte bun pe Vicente Calderon. Acesta însă nu a fost de ajuns, iar scorul afișat pe tabelă la finalul partidei cu Atletico Madrid, 4-0, nu face decât să confirme acest lucru.

Nu la fel au stat lucrurile pe Ali Sami Yen unde s-au dat lupte crâncene între Galatasaray și Benfica Lisabona. Până la urma turcii au ieșit învingători, reușind să treacă de portughezi cu 2-1, deși aceștia deschiseseră scorul încă din minutul 2.

Grupa D

După înfrângerea din etapa trecută suferită acasă în fața ”cetățenilor”, punctul smuls cu acest 0-0 pe terenul italienilor de la Juventus poate fi considerată surpriza etapei pentru Borussia Moenchengladbach. Nici nu s-ar fi putut înscrie vre-un gol dat fiind că nemții n-au avut nici măcar un șut pe spațiul porții, dar nici italienii nu au stat mai bine, aceștia având doar două reușite. În cel de-al doilea meci al grupei, deși au deschis scorul pe Etihad Stadium, spaniolii de la Sevilla au trebuit ca până la urmă să se recunoască învinși, golul victoriei cu 2-1 a lui Manchester City venind abia în minutul 90. #UEFA Champions league