S-a lăsat cortina peste prima etapă a grupelor #UEFA Champions league. Dinamo Zagreb a reușit o victorie cât o cupă în fața tunarilor de la Arsenal, Barcelona a fost ținută în șah la Roma după un gol ”a la Hagi”, iar Gent cu doi oameni eliminați a reușit un egal acasă în fața mult mai titratei Olympique Lyon. Cam aceasta ar fi pe scurt istoria celei de a doua seri de fotbal în UEFA Champions League.

Grupa E

Bayern Leverkusen a reușit să treacă de BATE Borisov cu un categoric 4-1 într-un meci, practic, fără istoric. Scorul a fost deschis de gazde în minutul 4 de Admir Mehmedi,  Nemanja Milunovic reușind egalarea 9 minute mai târziu, 1-1 fiind scorul înscris pe tabelă la pauză.

În cea de-a doua jumătate, nemții au mai înscris de trei ori prin Hakan Calhanoglu în minutele 47 și 75 (din penalty) și Javier Hernandez în minutul 59.

La cea de a 100-a apariție în UEFA Champions League, Lionel Messi n-a reușit mare lucru pe Stadio Olimpico din Roma, scorul fiind deschis de Luis Suarez în minutul 21. Golul acestuia a fost eclipsat, la propriu, de reușita lui Alessandro Florenzi care ”l-a lobat” pe Ter Stegen cu un șut de la distanță aducând un 1-1 nesperat pentru AS Roma în fața spaniolilor de la FC Barcelona.

Grupa F

Românul Ovidiu Hațegan a avut ceva de lucru la Zagreb unde a împărțit 6 cartonașe galbene și unul roșu. Cu toate acestea o victorie e o victorie, iar croații se declară mulțumiți cu acest 2-1 obținut în fața englezilor de la Arsenal Londra.

În Grecia, Olympiakos n-a putut face față tăvălugului german, Bayern München fiind o echipă greu de învins.

Cele două goluri ale lui Thomas Müller între care s-a strecurat reușita lui Mario Götze, le oferă bavarezilor suficientă liniște. Scor final 3-0

Grupa G

Peste 50.000 de suflete au fost prezente pe arena din Kiev unde Dinamo n-a reușit decât un egal 2-2 cu FC Porto. Dar cum un punct e mai mult decât nimic, toată lumea a plecat acasă fericită.

Israelienii de la Maccabi Tel Aviv ar trebui să fie mulțumiți că au scăpat și au scos mingea din plasă doar de 4 ori, dat fiind că Chelsea a ratat un penalty în minutul 6. În rest pe Stamford Bridge a fost liniște, atât cât s-a putut, dat fiind că în arenă s-au aflat peste 40.000 de oameni. Scor final 4-0

Grupa H

Meci greu pentru spaniolii de la Valencia, dat fiind că la finalul primei reprize tabela arăta 2-0 pentru Zenit St. Petersburg. În cea de-a doua jumătate valencienii au reușit să se replieze, dar n-a fost de ajuns doar să egaleze pentru că a venit fatidicul minut 76 când Axel Witsel a stabilit scorul final 3-2 în favoarea rușilor.

Meci cu de toate pe Ghelamco Arena. Au fost cartonașe galbene - 4 la număr (3 pentru Olympique Lyon, unul pentru Gent), roșii - 2 (ambele trecute în dreptul jucătorilor de la Gent), dar și un penalty ratat pentru francezi de Alexandre Lacazette în minutul 88 când tabela arăta 1-1, acesta fiind și scorul final. #Liga Campionilor #Fotbal