S-a încheiat o altă seară cu #Fotbal de calitate în UEFA Champions League. Nici cea de a doua etapă a grupelor din Liga Campionilor nu a fost lipsită de surprize. Iată ce s-a întâmplat în partidele desfășurate marți:

Grupa E

Barcelona a fost foarte aproape de un dezstru pe Camp Nou, nemții de la Bayern Leverkusen înscriind primii în minutul 22 prin Kyriakos Papadopoulos. Catalanii au tremurat până în minutul 80 când Sergi Roberto a reușit egalarea. Două minute mai târziu Luis Suarez a stabilit scorul final, FC Barcelona - Bayer Leverkusen 2-1. În cealaltă partidă s-a consemnat o surpriză, romanii pierzând pe Borisov Arena, într-o partidă în care primele trei goluri au fost reușite în minutele 8, 12 și 31.

Italienii au reușit să reducă din handicap în repriza a doua, dar tot n-a fost destul așa căla final tabela arăta BATE Borisov - AS Roma 3-2.

Grupa F

Tunarii s-au înclinat în fața grecilor din Pireu, aceștia reușind de două ori egalarea pentru ca în final să producă surpriza pe Emirates Stadium în minutul 66 când Alfred Finnbogason a înscris pentru victorie. Scor final Arsenal Londra - Olympiakos Pireu 2-3. Celălalt meci al grupei a fost unul fără istoric, nemții de la Bayern predând o adevărată lecție de fotbal croaților, hattrick-ul lui Lewandowski și golurile lui Douglas Costa și Mario Goetze au stabilit scorul final, Bayern Munchen - Dinamo Zagreb 5-0.

Grupa G

Porto a reușit ceea ce nu foarte mulți credeau, învingând-o pe mult mai titrata Chelsea la limită. Scor final FC Porto - Chelsea 2-1.

În celălalt meci, israelienii au trebuit să se recunoască învinși pentru a doua oară în această ediție a grupelor #UEFA Champions league, așa că la final scorul a fost Maccabi Tel Aviv - Dinamo Kiev 0-2.

Grupa H

După egalul din deplasare de săptămâna trecută, Lyon n-a reușit să țină piept Valenciei care venea după un eșec acasă în fața rușilor de la Zenit, așa că spaniolii au reușit un gol în minutul 42, singurul de altfel al partidei, reușită suficientă pentru a câștiga. Olimpique Lyon - Valencia 0-1, acesta a fost scorul de la finalul celor 90 de minute. În cea de a doua partidă a grupei, rușii de la Zenit și-au făcut și de această dată datoria și au bifat cea de a doua victorie în faza grupelor din #Liga Campionilor. Cei 17.000 de spectatori de pe arena Petrovskiy s-au bucurat la final când favoriții lor au ieșt vitorioși de pe tere; Zenit St. Petersburg - Gent 2-1