Usain Bolt e de neoprit la #campionatul mondial de Atletism de la Beijing. Astăzi, acesta a câștigat cea de-a treia medalie de aur, alături de ștafeta Jamaicăi. Echipa jamaicană în componența Usain Bolt, Asafa Powell, Nesta Carter și Nickel Ashmeade a devansat echipa americană condusă de Justin Gatlin, terminând finala de 4x100 m în 37 de secunde și 36 de sutimi. Pe locul secund s-a clasat echipa Statelor Unite, iar pe trei, echipa gazdă. Din cauza unei greșeli tehnice, însă, americanii au fost descalificați, astfel că medalia de argint a fost primită de #China, iar Canada a luat o nesperată și totodată surprinzătoare medalie de bronz.

Medalia de azi a fost cea de a 11-a pentru sprinterul jamaican la un Campionat Mondial. În plus, acestuia i-a fost ”atârnată” de gât medalia de aur de câte trei ori și la Jocurile Olimpice din 2008 și 2012

Vineri, Usain Bolt a fost protagonistul unui teribil accident, la doar câteva secunde după ce câștigase, fără drept de apel, proba de 200 de metri.

Un cameraman chinez aflat pe un Segway s-a răsturnat în timp ce-l filma salutând publicul, după ce se descălțase, la finalul probei. Vehiculul l-a lovit peste picioare, secerându-l pe Bolt, însă acesta s-a ridicat de pe pistă, a zâmbit și a continuat turul pistei salutând publicul și făcând poze cu fanii. ”Se mai întâmplă. Am câteva zgârieturi, dar nu e nimic” le-a declarat Bolt mai târziu jurnaliștilor.

Numele atletului jamaican a fost implicat într-unul dintre cele mai mari scandaluri din istoria atletismului. Acesta a izbucnit la începutul lunii august când jurnaliștii germani de la ARD și britanicii de la The Sunday Times au intrat în posesia rezultatelor a 12.000 de teste de sânge, efectuate în perioada 2001-2012 pe un număr de 5.000 de sportivi. Multe dintre acestea sunt suspectate că ar fi pozitive.

Concret, mai mulți câștigători ai medaliilor mondiale sau olimpice, aproximativ o treime din total, ar fi fost dopați. Între aceste teste ar fi și câteva ale lui Usain Bolt, însă specialiștii consultați de BBC spun că acesta este curat.