În cea de a doua seară de #Fotbal pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor s-au produs două surprize de proporții. Partizan Belgrad și Lazio Roma n-au reușit să treacă de preliminarii.

Deși a câștigat cu 2-1, campioana Serbiei a pierdut ”trenul” grupelor pentru că golul din deplasare și cel cu care a câștigat acasă cu 1-0 le-a fost suficient belorușilor de la Bate Borisov pentru a rămâne și în continuare în cea mai importantă competiție fotbalistică inter-cluburi.

După ce a învins-o acasă pe Bayern Leverkusen cu 1-0, italienii de la Lazio Roma n-au reușit să le țină piept nemților care jucau în fața propriilor suporteri, pierzând returul cu 3-0.

FC Astana a devenit prima echipă kazahă ce reușește calificarea în grupele Champions League după ce a remizat în Cipru, 1-1 cu Apoel Nicosia. În tur Astana câștigase la limită, 1-0.

Tripla lui Rooney și golul lui Herrera a dus scorul total al celor două manșe la 7-1 în favoarea celor de la Manchester United în confruntarea cu FC Bruges.

În fine, în Rusia TSK a reușit să treacă cu 3-1 de Sporting Lisabona și cu scorul general de 4-3 a reușit să acceadă în grupele #UEFA Champions league

...

În această seară au loc primele partide retur pentru accederea în grupele Ligii Campionilor la fotbal. Iată ultimele declaraţii înaintea meciurilor ce vor începe de la 21:45.

Monaco - Valencia (în tur 1-3)

Valencia are o opţiune serioasă de calificare după reuşita din tur unde, omul meciului, Sofiane Fehgouli a reuşit, în minutul 86, să le asigure valencienilor un avantaj confortabil ce ar putea să-i ducă în grupele UEFA Champions League.

De cealaltă parte avem o echipă care anul trecut a fost foarte aproape de semifinale în Liga Campionilor, aşadar ne putem aştepta la o partidă pe muchie de cuţit.

Malmo - Celtic (în tur 2-3)

După un al doilea gol înscris în prelungiri, Malmo are prima şansă în această seară cu atât mai mult cu cât în teren se va afla şi căpitanul gazdelor Markus Rosenberg, revenit după o suspendare. Oricare dintre cele două echipe se poate califica în grupele UEFA Champions League.

Maccabi Tel-Aviv - Basel (în tur 2-2)

Golul din minutul 88 al lui Breel Embolo dădea speranțe elvețienilor că merită să câștige partida tur, însă reușita lui Eran Zahavi din minutul șase al prelungirilor aducea un egal neașteptat pentru israelieni. Basel speră să reediteze succesul din sezonul 2013/2014 din UEFA Europa League când a eliminat-o pe Maccabi, câștigând ambele partide.

Shakhtar Donetsk - Rapid Viena (în tur 1-0)

Golul din deplasare al lui Marlos ține aprinse speranțele echipei lui Mircea Lucescu pentru cea de-a șasea prezență consecutivă în grupele Ligii Campionilor.

De cealaltă parte, austriecii speră să reediteze măcar acel 3-2 cu care a eliminat Ajax-ul în etapa precedentă din preliminarii.

Dinamo Zagreb - Skenderbeu (în tur 2-1)

Skenderbeu speră să fie prima echipă albaneză care să acceadă într-o competiție de o asemenea anvergură. Misiunea lor nu va fi deloc ușoară după turul pierdut în fața dinamoviștilor, in extremis, prin golul înscris în minutul 3 al prelungirilor de Josip Pivaric. Fiecare dintre cele două echipe pot intra în grupe, prima șansă având-o Dinamo Zagreb care beneficiază și de aportul propriilor suporteri.

Ne întâlnim la 21:45 pentru a urmări împreună cele cinci meciuri.

...

Ne pregătim pentru fluierul de start al celor cinci partide. Aveți suficientă bere?

Ne vom centra atenția pe partida de la Lvov dintre Shakhtar Donetsk și Rapid Viena, dar o sa va dam informații și despre momentele importante ale celorlalte patru partide.

S-a dat startul în returul play-off-ului UEFA Champions League.

Min. 4 - Prima ocazie pentru echipa lui Lucescu care rămâne în atac

Min. 4 - S-a marcat primul gol din această seara. Valencia conduce la Monaco prin golul înscris de Alvaro Negredo Monaco - Valencia 1-0

Min. 8 - Centrare de pe partea stângă, reluată cu capul către poarta austriecilor, fără probleme pentru portarul acestora

Min. 10 - Gooool. Superbă reușită a lui Marlos după un șut din afara careului de 16 metri. Shakhtar Donetsk conduce cu Shakhtar Donetsk - Rapid Viena 1-0

Min. 10 - S-a înscris și în Croația ... de două ori. În minutul 9 El-Arbi Hilal Soudani deschide scorul pentru Dinamo Zagreb, pentru ca un minut mai târziu  Esquerdinha să egaleze pentru albanezi. Dinamo Zagreb - Skenderbeu 1-1

Min. 12 - S-a deschis scorul și în Israel. Maccabi Tel-Aviv - Basel 0-1 gol Luca Zuffy

Min. 13 - Gooool din nou la Lvov. Louis Schaub egalează pentru vienezi. Shakhtar Donetsk - Rapid Viena 1-1

Min. 15 - Goool din nou la Zagreb. Armin Hodzic îi aduce pe dinamoviști în avantaj Dinamo Zagreb - Skenderbeu 2-1

Între timp să mai notăm încă două ocazii pentru echipa lui Lucescu, ambele irosite de marcatorul golului Marlos

Min. 18 - Andrea Raggi aduce egalarea în Monaco - Valencia scorul fiind acum 1-1

Min. 21 - Lovitură liberă pentru Rapid Viena la Lvov de la aproximativ 18 metri.

Min. 22 - Steffen Hofmann aruncă mingea peste zid și îl bate pe Piatov. Shakhtar Donetsk - Rapid Viena 1-2

Min. 23 - S-a înscris și la Malmo. Markus Rosenberg a marcat pentru gazde Malmo - Celtic 1-0

Min. 24 - Eran Zahavi aduce egalarea pentru israelieni. Maccabi Tel-Aviv - Basel 1-1

Min. 27 - Gooool din nou la Lvov. Centrare de pe partea dreaptă și Oleksandr Gladkiy readuce egalarea și speranțele în sufletele ucrainenilor renasc. Shakhtar Donetsk - Rapid Viena 2-2

Ambele echipe par să-și tragă sufletul pe stadionul din Lvov

Min. 35 - Corner pentru ucraineni din care nu iasă nimic, mingea fiind întoarsă în jumătatea echipei lui Lucescu

Min. 37 - Dario Srna îl găsește liber pe Teixeira în careul austriecilor, dar acesta se încurcă în minge și ratează preluarea

Min. 40 - Mare ocazie pentru Gladkiy, dar se opune portarul vienezilor

Min. 42 - Pericol la poarta lui Piatov și ... corner pentru Rapid Viena din care nu iasă nimic

Fluier final al primei reprize la Lvov și în toate celelalte partide din această seară.

PAUZĂ

A început repriza a doua din returul play-off-ului UEFA Champions League

Min. 49 - Nimic notabil până acum în partida de la Lvov. Ambele echipe par să se reîncălzească

Min. 51 - Mircea Lucescu își trimite jucătorii de pe bancă la încălzire

Min. 54 - Iasă la încălzire și rezervele lui Rapid Viena

Min. 55 - Corner la prima bară pentru vienezi. Ucrainenii reușesc să respingă

Min. 55 - Autogol la Malmo. Dedryck Boyata respinge greșit o minge venită din corner iar scorul este acum Malmo - Celtic 2-0

Min. 55 - Gol și la Zagreb după ce în minutul 48 Goncalo Santos a văzut al doilea galben. În inferioritate dinamoviștii reușesc să înscrie prin Jeremy Taravel. Dinamo Zagreb - Skenderbeu 3-1

Celtic rămâne în continuare singura echipă care nu a marcat în această seară ... până acum.

Min. 66 - Meci de uzură pentru ambele echipe care greșesc pasele.

Min. 67 - Arbitrul întâlnirii de la Lvov stârnește nemulțumirea fanilor ucraineni după ce oprește o acțiune de contraatac a echipei lui Lucescu, după un fault când ar fi putut aplica legea avantajului.

Min. 71 - Spectatorii de pe arena din Lvov se trezesc la viață și-și aclamă favoriții

Dacă în prima repriză ne-am bucurat de un fotbal frumos cu multe goluri, acum jocul pare mai mult o miuță în curtea școlii ...

Min. 75 - Gol în Franța. Guido Marcelo Carrillo marchează și își aduce echipa în avantaj. Monaco - Valencia 2-1

Min. 80 - Gol la Zagreb. Dinamo punctează din nou prin El-Arbi Hilal Soudani. Dinamo Zagreb - Skenderbeu 4-1

Min. 81 - Srna ridică publicul în picioare după ce trimite mingea în poarta deși fusese semnalizat în poziție de ofsaid. Pentru că a jucat mingea după fluierul arbitrului capitanul ucrainenilor vede cartonașul galben.

Min. 88 - Rapid Viena rămâne în 10 oameni după un cartonaș roșu văzut de căpitanul austriecilor, Mario Sonnleitner

Min. 89 - Mare ratare pentru vienezi

Min. 90 - 5 minute de prelungire se arată de la margine

Min. 90+3 - Lovitură liberă pentru Rapid Viena de la aproximativ 25 de metri lateral stânga. Gafă a lui Piatov care respinge în față și ... mingea șutată de vienezi lovește bara

Final de meci. Echipa lui Mircea Lucescu se califica în grupele UEFA Champions League

Final în toate partidele din această seară. Iată rezultatele și echipele calificate în grupe:

Dinamo Zagreb - Skenderbeu 4-1

Maccabi Tel-Aviv - Basel 1-1

Malmo - Celtic 2-0

Monaco - Valencia 2-1

Shakhtar Donetsk - Rapid Viena 2-2